פרס באיפא"ק: "פעם אירן העשירה את האנושות - כיום היא מעשירה אורניום"

נשיא המדינה נשא דברים בפני וועידת השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב - איפא"ק. את הנאום העברנו בשידור חי, כאן באתר. "המזרח התיכון מוצא עצמו בצילו של איום גרעיני", אמר פרס. "אנו מסרבים להרים ידיים. מסרבים להיכנע. על נתניהו אמר כי הוא "רוצה לעשות היסטוריה"

ועידת השדולה הפרו-ישראלית החזקה בארה"ב, איפא"ק, נפתחה אתמול בהשתתפות אלפי בני אדם בבירה וושינגטון. ביומה הראשון של הוועידה כבר הספיק לשאת דברים סגן שר הביטחון לשעבר, אפרים סנה, שדיבר בפאנל על איום הגרעין האירני. הנאום המרכזי של יומה השני של הוועידה שייך לנשיא המדינה שמעון פרס, ואותו העברנו בשידור חי מוושינגטון, כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בנאומו בוועידה הערב התייחס הנשיא פרס לאיום האירני. עם קריצה לנאום ההכתרה של הנשיא אובמה, אמר פרס: "לאלו אשר עדיין עומדים באגרופים קפוצים, יש לי רק מילה אחת: מספיק".

פרס הוסיף: "ישנו ענן קודר ההולך וגדל, אשר מזכיר לנו כי האיום על חיי אדם הינו אמיתי. ענן זה הינו פרי ידם של קיצונים מיליטנטים. ברקיו הם טילים ורעמיו פצצות. לצערנו, המזרח התיכון מוצא עצמו בצילו של איום גרעיני. אנו מסרבים להרים ידיים. מסרבים להיכנע".

פרס אמר כי "אנו מכבדים את העם האירני ואת המסורת שלו. לאורך ההיסטוריה ביקשה אירן להעשיר את האנושות. כיום, לצערנו, מנהיגיה של אירן מעשירים אורניום. האגרסיביות של הממשל האירני אינה שמורה עבור ישראל בלבד. הם מבקשים להנהיג את האזור כולו, ורוצים לשלוט במדינות ערב באמצעות טרור וכפייה".

ארה"ב: שותפה יוצאת דופן וחברה אמיצה

על יחסי ישראל וארה"ב אמר הנשיא כי "במשך 60 שנה הייתה ארה"ב ועדיין הינה יותר מבת ברית - היא שותפה יוצאת דופן וחברה אמיצה. בזכות עבודתכם הקשה הקשר בין הדמוקרטיה הגדולה בעולם לבין הדמוקרטיה הראשונה במזרח התיכון ממשיך להתחזק ולהעמיק".

בפנייה אישית לברק אובמה אמר פרס: "הנך צעיר מספיק בכדי להציע לעולם תקווה, ודגול מספיק בכדי לממש אותה. הנני משוכנע כי יש לו את היכולת להפוך משברים להזדמנויות". על ראש ממשלת ישראל סיפר: "בנימין נתניהו היה בעבר היריב הפוליטי שלי. כיום הוא ראש הממשלה שלי. הוא מכיר את ההיסטוריה ורוצה לעשות היסטוריה. על פי המסורת שלנו, עשיית היסטוריה הינה עשיית שלום, ואני בטוח כי השלום הינו בראש מעיניו".

הנשיא פרס הזכיר גם את יוזמת השלום הסעודית. "ישראל לא הייתה חלק מיוזמה זו ולכן אינה חייבת להסכים עם כל מילה", הבהיר. "אך ישראל מכבדת את השינוי החשוב, ומקווה כי הוא יגיע לכדי מעשים של ממש. אני מאמין כי מנהיגותו של הנשיא אובמה תסלול את הדרך להסכם אזורי כמו גם למשא ומתן דו צדדי משמעותי".

פרס סיים בפנייה אישית ליושבי האולם. "אולי אינני הצעיר ביותר באולם זה, אך עצם היותי כאן איתכם גורם לי להרגיש שוב צעיר", אמר. "ילדיי מתעלים על הוריהם. נכדיי מתעלים על בניי ובתי. בורכתי בשני נינים - אלה וארי. הם נפלאים. כאשר אנו יושבים על השטיח והם מטפסים על כתפיי, אני חושד כי הם אינם מכבדים את הנשיא. אך אני מרגיש מכובד, ואף סמוך ובטוח כי עתידנו בטוח בידיהם הקטנות והחזקות".