ישראל לחמאס: המשך הירי יגרור תגובה קשה

המצרים העבירו בימים האחרונים מסר ישראלי לממשלת חמאס בעזה, לפיו המשך הירי הספורדי לעבר ישראל יגרור תגובה קשה, כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. חמאס, מצידו ממשיך לנסות לשמור על שקט ברצועה, ובפגישה עם הפלגים בשבוע שעבר שב והדגיש את דרישותיו

חמוש בעזה. נקראים לסדר (רויטרס)

מצרים העבירה בשבועות האחרונים מסר מישראל לממשלת חמאס בעזה, לפיו "תגיב ישראל בעוצמה במידה ויימשך ירי הרקטות", כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון. מקורות פלסטינים אמרו לעיתון כי חמאס העביר את המסר גם לארגוני הג'יהאד האסלאמי ו"החזית העממית" - האמונים על הירי הספורדי לעבר ישראל מאז תום מבצע "עופרת יצוקה".

העיתון מדווח כי בפגישה שערכו בסוף החודש שעבר ראשי הפלגים בעזה, שב החמאס ודרש מיתר הארגונים החמושים ליישם את הפסקת האש, לטובת מה שכונה "האינטרס הלאומי הפלסטיני", ובמטרה "למנוע סבל נוסף מהעם הפלסטיני", לשון הבכירים הפלסטינים שצוטטו בעיתון.

אותם המקורות אף הוסיפו כי הפלגים הכחישו בפני נציגי חמאס בפגישה כל קשר לירי הרקטות לעבר ישראל - אך עם זאת דרשו לדעת מתי כן יתאפשר להם לשוב לירות, במידה ולא תחול התקדמות במישורים האחרים מול ישראל. בכירים בחמאס ציינו כי "אין כל חדש בעניין הסכם הרגיעה עם ישראל", אך הדגישו כי המצב בשטח דורש הסכם קבוע.

"חידוש המו"מ - רק עם שובו של נתניהו מוושינגטון"

במקביל אומר הבוקר סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, כי המשא ומתן על חידוש הרגיעה ועסקת השבויים יחודשו רק לאחר שובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מוושינגטון, וכן לאחר פגישתו עם נשיא מצרים חוסני מובארק. "נתניהו שם בראש מעייניו את הגרעין האירני, אך ארצות הברית דורשת ממנו לשוב ולהתמקד בנושא הפלסטיני", אמר אבו מרזוק.

בשבוע שעבר דיווח העיתון "אל-חיאת" כי בביקורו של עומר סלימאן בישראל, הועלתה גם הדרישה לחדש את המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט. על פי הדיווח, מאז מונה נתניהו לתפקיד ראש הממשלה חלה התקדמות "איטית אך אמיתית" במשא ומתן בין ישראל לחמאס - בתיווך המצרים.

מקורות פלסטיניים אמרו לעיתון כי סולימאן הביא באמתחתו מסר מהפלגים בעזה, לפיו יש להפריד את עניין השגת הרגיעה הקבועה בעזה - מעסקת השבויים. אם אכן נכונים הדיווחים, הרי שמדובר בניסיון מחודש של הפלגים בעזה לקבוע כבר מעכשיו כללים ל"שחקן החדש" שנכנס למשחק - ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי אותם המקורות, הבהיר סלימאן לנתניהו ולברק כי השקט הנוכחי בעזה הושג אך ורק בשל הלחץ המצרי על הפלגים הפלסטיניים, וכי השקט הזה עלול שלא להימשך עוד זמן רב "אם לא יהיה סוף להמשך המצור, סגירת המעברים ומתן האפשרות להתחיל ולשקם את עזה", לדבריו. אמש דווח כי בפגישה בין סולימאן לשר ברק, שיבח האחרון את המצרים על פועלם בתקופה האחרונה במניעת ההברחות.

הווידאופדיה: גלעד שליט