המכון לרפואה משפטית: "בזק"א התרשלו בחפירת גופות חיילים ירדנים"

ראש המכון חן קוגל תקף במכתב ששלח לראש מחלקת החקירות במשטרה את התנהלות אנשי זק"א בחפירת גופותיהם של חיילים ירדנים שנהרגו כנראה במהלך מלחמת ששת הימים. קוגל אף הביע חשש כי המקרה עלול להביא לתקרית דיפלומטית. זק"א: "כשהגענו, השלדים כבר היו בחוץ"

המכתב שעלול לגרום לתקרית דיפלומטית בין ישראל לירדן: לפני כשלושה שבועות נמצאו שלדים, ככל הנראה של שלושה חיילים ירדנים שנהרגו במלחמת ששת הימים. זק"א ביצע חפירות של השלדים, ולפי המכתב שהגיע לידי חדשות 2, אנשיו גרמו לנזק חמור ביותר לשלדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב, שנשלח בידי ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, והעתקים ממנו נשלחו למנכ"ל משרד הבריאות ולראש חטיבת החקירות במטה הארצי של המשטרה – נכתב כי "אני מוצא לנכון להעיר על תקלה חמורה שאירעה בטיפול בשלדים של החיילים הירדנים שגופותיהם הוצאו מקברן".

"חפירת הקברים לא נעשתה במקצועיות, שלא לדבר ברשלנות ובגסות, וכלי החפירה (מעדרים) פגעו בשלדים וגרמו להם נזקים לא קלים, כולל שברים", כתב קוגל. "עצמות משמעותיות מאוד חסרות – דבר שמקשה על קביעת הפרופיל האנתרופולוגי. מהגופות הוסרו מאפיינים חיצוניים שיכולים אולי לעזור בפענוח רפואי של קורות הגופות".

"בעצמות רבות נמצאו עדויות לפגיעות מלחמתיות, והן נשברו. עבודת השחזור תיקח זמן רב מאוד ואין ביטחון שתצליח. אילו היה בעל מקצוע שמכוון את החפירה, היה ניתן לבצע את שיוך מקטעי העצמות במקום, ובזמן קצר מאוד".

קוגל ציין במכתבו את הסכנה הדיפלומטית שבמקרה. "אני בטוח שכבוד המת חשוב לירדנים, ולכן קשה לי לראות איך נוכל להסביר שברים בעצמות שנגרמו מכלי חפירה, עירוב של עצמות של גופות שונות וחסרים של עצמות", כתב. "יש כאן פוטנציאל נפיץ, ולדעתי, כדי להימנע ממשבר ומבושה גדולה נכון יהיה לערב את משרד החוץ בעניין".

מזק"א נמסר בתגובה: "כאשר מתנדבי זק"א הגיעו לזירה השלדים היו כבר בחוץ בתוך בשקיות. נאספו ככל הנראה על ידי המז"פ ועובדי בניה שהיו במקום. מתנדבי זק"א ירושלים המסורים המשיכו לעבוד שם מספר שעות בחום הכבד בכדי לחפש ולאתר עוד שרידים של שלדי אדם ואכן הצליחו לאתר קצת עצמות". עוד נמסר כי "מתנדבי זק"א הם בעלי הנסיון הרב ביותר בעולם בתחום זה, עושים את עבודתם נאמנה במסירות רבה כשכל מטרתם היא שמירה על כבוד המת ללא הבדל דת, גזע ולאום".

המכון עד לרגע זה לא יצר איתנו קשר לבירור המקרה ולקבל פרטים אודות זירת האירוע.