הקרב על צוק איתן: "בנט משקר"

על רקע טיוטת דוח המבקר על אירועי צוק איתן, העביר נתניהו תגובה רשמית בנוגע לטענות לפיהן איום המנהרות לא נדון בטרם היציאה למבצע בקבינט וטען כי השר בנט משקר. "צער שיש מי שמטעה את הציבור בנושאים ביטחוניים מהותיים כשהעובדות הן חד-משמעיות וידועות היטב לאלו המעוותים אותן", נמסר מלשכת רה"מ

"הונאה של הציבור". נתניהו נגד בנט (חדשות 2/פייסבוק)

המאבק בעקבות איום המנהרות בצוק איתן: נתניהו מנסה להתגונן מול דברי השרים שכיהנו בימי המבע בקבינט, וטוען בתגובה רשמית למבקר המדינה כי שר החינוך נפתלי בנט משקר בטענותיו שהאיום טופל או נדון בטרם היציאה למבצע בקיץ 2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו נמצא לבדו בקרב הבלימה על צוק איתן, זאת משום ששר הביטחון יעלון כבר אינו בממשלה. לאחר שכל שאר חברי הקבינט בימי המבצע יצאו נגדו בדרך זו או אחרת, נתניהו העביר בימים האחרונים חומר נרחב למבקר המדינה בתשובה לטיוטה שלטענתו מתעד דיונים רציפים והנחיות מבצעיות ספיציפיות לטיפול במנהרות החודרות.

נתניהו בעצם יוצא נגד בנט ואומר כי מדובר בשקר מוחלט. לטענתו, בנט משקר בכך שלא היה טיפול מהותי באיום המנהרות. בנט מצדו אומר כי ישנם רישומים ותמלילים של ישיבות הקבינט אליהם התייחס מבקר המדינה. 

"קיימים תמלילים מהדיונים", בנט (פלאש 90)

בהקשר זה, כמה שרים לשעבר - ולא רק בנט - אומרים כי נתניהו עושה מניפולציות בעובדות. נתניהו דוחה את הדברים וטוען כי התקיימו שמונה דיונים בקבינט שבהם עסקו בעניין הפתרון למנהרות. הוא מודה כי אף אחד מהם לא היה מושלם אך הבהיר כי הטענה שהאיום לא טופל ולא התכוננו אליו היא בגדר הונאה של הציבור.

"הטענה שישראל לא נערכה מבעוד מועד לאיום המנהרות מופרכת מיסודה", נמסר הערב בתגובה מלשכת ראש הממשלה. "נטען שלפני מבצע 'צוק איתן' לא הוצג איום המנהרות לקבינט, ושהקבינט לא ידע על מנהרות חודרות לשטחנו, זהו שקר. החל מ-26.11.2013 ועד ה-3.7.2014, הוצג איום המנהרות בכל חומרתו בתשע ישיבות קבינט שונות. הפרוטוקולים מוכיחים זאת מעל לכל ספק".

חשיפת מנהרה בגבול עזה (ארכיון) (דובר צה"ל)

בנוסף נמסר כי "במשך שנה וחצי לפני המבצע, החל מה-16.1.2013 ועד ה-9.7.2014, כינס ראש הממשלה שישה דיונים מקצועיים בנושא המנהרות. בישיבות אלה השתתפו בין השאר שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד דרום, ראשי ענף ההנדסה והטכנולוגיה בצה"ל ומפקדים בשטח. ראש הממשלה נתניהו הנחה בדיונים אלה לקדם פתרונות מבצעיים וטכנולוגיים מול איום המנהרות.
ב-3.7.2014, לפני תחילת המבצע ושבועיים לפני הכניסה הקרקעית, רה"מ הנחה את צה"ל להיערך לכניסה קרקעית לניטרול המנהרות. מצער שיש מי שמטעה את הציבור בנושאים ביטחוניים מהותיים כשהעובדות הן חד-משמעיות וידועות היטב לאלו המעוותים אותן".