יועצו של ארדואן: "להאיץ את הפיוס"

בלעדי: פחות משבוע אחרי ניסיון ההפיכה בטורקיה – ריאיון ישראלי ראשון עם יועצו הבכיר והקרוב של ארדואן, אילנור צ'ביק, במתחם הנשיאותי באנקרה. "המונים הגנו על הארמון – והצטרפתי אליהם", הוא סיפר על הערב הדרמטי". על היחסים עם ישראל: "אנו זקוקים לפיוס כדי להילחם בדאע"ש"

ניסיון ההפיכה בטורקיה עשוי להאיץ את תהליך הפיוס שלה עם ישראל - כך אומר היום (רביעי) אילנור צ'ביק, יועצו הבכיר והקרוב של הנשיא ארדואן, בריאיון בלעדי לחדשות 2 מארמון הנשיאות באנקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מרגישים שישראל תמיד עזרה לנו באיסוף מודיעין ואנחנו זקוקים לזה במאבק שלנו נגד דאע"ש", אומר צ'ביק כשהוא נשאל לגבי ההשפעה האפשרית של המאורעות הדרמטיים במדינה על היחסים הדיפלומטיים של אנקרה וירושלים. "אנחנו זקוקים לכך כדי לעשות סדר במה שקורה בסוריה. גם ישראל מתחילה לראות את הסכנה הטמונה בדאע"ש".

"ההמונים הגנו על הארמון" (רויטרס)

במהלך הריאיון משחזר צ'ביק את המאורעות בליל ניסיון ההפיכה, כפי שחווה אותם מחוץ לארמון באנקרה. "הגעתי לכאן אבל נאלצתי להישאר בחוץ כי הכבישים היו חסומים, הכל היה חסום", הוא מספר. "היה קהל עצום שחיכה מול הארמון והגן עליו. הצטרפתי אליהם והגנו על הארמון ביחד עד לשעות הבוקר המוקדמות, ואז הגיע מטוס F-16 והפציץ אותנו".

"הטנקים היו בכל מקום. זה כביש ראשי, הוא היה מלא בטנקים ואנשים עמדו עליהם ועצרו אותם", הוא מוסיף. במהלך הריאיון מתייחס צ'ביק בביטול לתיאוריות הקונספירציה סביב ניסיון ההפיכה. "ארדואן ניצל מניסיון התנקשות בטווח של דקות, איך אפשר לביים את זה? איך אפשר לביים את כל הסבל שאירע בטורקיה רק כדי להשיג מטרה פוליטית? זה בלתי אפשרי".

"אנשים עמדו על הטנקים" (רויטרס)

"ארה"ב זקוקה לנו"

ניסיון ההפיכה הכושל מעמיד במבחן את יחסיה של טורקיה עם ארצות הברית, מכיוון שאנקרה דורשת את הסגרתו של איש הדת הגולה פתהוללה גולן. "ארה"ב זקוקה לנו בדיוק באותה מידה שאנחנו זקוקים לה", אומר צ'ביק. "בארה"ב צריכים לשבת ולחשוב בצורה ברורה, אובמה צריך לחשוב בצורה ברורה. האיש (גולן) הזה הוציא לפועל הפיכה בטורקיה".

"יש כל מיני ראיות נגד פתהוללה גולן", הוא מוסיף. "התובעים שתומכים בו אמרו בעצמם שהם תומכים בו. יש תובעים, שופטים, שוטרים, שניסו כבר בעבר להביא למעצר את ראש סוכנות הביון הטורקית. למען השם, תחשוב שקבוצה של שוטרים ושופטים בישראל פשוט ייסעו למטה המוסד וינסו ללכוד את ראש המוסד. זה לא ייאמן. זאת הייתה ממש הפיכה!".

"ארדואן מייחס חשיבות להמונים" (רויטרס)

ומה לגבי המחלוקת עם אירופה בנוגע לעונש מוות למי שלקח חלק בהפיכה? "מוקדם לומר, אבל ההמונים רוצים להחזיר את עונש המוות", הוא אומר. "הנשיא מייחס חשיבות רבה למה שההמונים בטורקיה אומרים".