המסר הטורקי: ממשיכים בפיוס כרגיל‎

בישראל העריכו בסוף השבוע כי תהליך הנורמליזציה בין ירושלים לאנקרה יימשך "ללא קשר לאירועים הדרמטיים בטורקיה" אחרי ניסיון ההפיכה הכושל – וכעת גם גורם טורקי בכיר מאשר את הדברים ואומר כי בארצו "מודים על המסרים, מעריכים אותם וממשיכים כרגיל בתהליך הפיוס"‎

ארדואן, ארכיון (רויטרס)

אחרי ניסיון ההפיכה הכושל - בטורקיה משדרים מסר לישראל: הפגנות התמיכה בארדואן נמשכו גם הלילה (בין ראשון לשני) ובטורקיה מנסים להשיב את הסדר למדינה. מבחינת ייחסי החוץ הבטיח גורם טורקי בכיר, שהאזין לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, כי "תהליך הפיוס עם ישראל ממשיך כרגיל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדברים הגיעו בעקבות תגובתו של נתניהו לניסיון ההפיכה שאירע בסוף השבוע בטורקיה. "ישראל וטורקיה הסכימו לאחרונה על תהליך התפייסות ביניהן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה אתמול. "אנחנו מניחים שתהליך זה יימשך ללא קשר לאירועים הדרמטיים בטורקיה בסוף השבוע".

בזירה נוספת, פנתה טורקיה לסעודיה וביקשה ממנה להסגיר לידיה את הנספח הצבאי הטורקי בכוויית, בחשד שגם הוא היה מערוב בניסיון ההפיכה. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, הממלכה עדיין לא השיבה לדרישתה של טורקיה.

המורדים במעצר, היום

השקט טרם שב לרחובות טורקיה באופן סופי ולצד הפגנות התמיכה בארדואן עדיין ישנם כיסי התנגדות של המורדים. ניסיון ההפיכה בטורקיה אמנם נכשל, אבל בשעות הערב אתמול דווח על חילופי אש בין הצדדים בשני נמלי תעופה במדינה. במקביל קרא נשיא טורקיה ארדואן לזרז החלת עונשי מוות על אנשים שלקחו חלק בניסיון ההפיכה.

קולות ירי נשמעו בנמל התעופה סביהה גוקצ'ן - שדה התעופה השני של איסטנבול - ובשדה תעופה צבאי במרכז המדינה. כוחות הביטחון מסרו כי האירוע "נמצא תחת שליטה" וכי הם ביצעו מספר מעצרים.

הנשיא ארדואן נשא דברים בפני קהל של תומכיו מחוץ למשכנו באיסטנבול. לקהל המשולהב שקרא לעונש מוות, אמר: "איני יכול להתעלם מהדרישה הזאת". ארדואן הבהיר כי לאחר ניסיון ההפיכה הכושל - "אסור להתעכב" בביצוע עונשי מוות לגורמים שלקחו חלק במהלך. הוא ציין כי מפלגתו תדון בנושא עם מפלגות האופוזיציה במדינה.

מאז דוכא ניסיון ההפיכה בטורקיה, נעצרו כ-6,000 בני אדם - מחציתם אנשי צבא ומחציתם שופטים. יותר מ-290 בני אדם נהרגו במהומות, בהם כמאה מורדים, ו-1,400 נפצעו.