"חשיבות ביקור שוכרי בעצם צילומו"

לשתי המדינות אינטרסים רבים סביב הביקור המפתיע של שר החוץ המצרי בישרא. בירושלים מתנהלים מגעים לתיאום ביקור של ראש הממשלה נתניהו בקהיר בתקופה הקרובה. ביקורו של שר החוץ תואם גם מול הסעודים כחלק מהנסיון לקדם פסגה אזורית. המצרים מצידם שואפים לקדם עניינים הקשורים בגז ובמדיניות ישראל מול החמאס בעזה

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי נפגש הערב (ראשון) לארוחת ערב מצומצמת עם ראש המהמשלה נתניהו במעונו. בצהריים הוא הגיע לכאן לביקור בזק מפתיע, הראשון לאחר כמעט עשור. הביקור מהווה צעד נוסף כחלק ממגעים מתקדמים לקיום ביקור ראשון של נתניהו במצרים, בקהיר או בשארם א-שיח כדי להפגש עם א-סיסי וגם כדי לקדם ולתאם את המהלך ליוזמה אזורית.

הביקור הזה של שוכרי תואם בין המצרים לבין הסעודים כחלק ממהלך שישראל ונתניהו היו רוצים לקדם לקראת סוף השנה. מהלך שיהווה בלם ליוזמה הצרפתית וגם לרעיונות שונים של הנשיא אובמה בשלהי כהונתו.

נתניהו ביקש משוכרי לעזור לו בענייני השבויים והנעדרים בעזה, למרות שזה כמעט חסר סיכוי, אולי "מכרז" בינם לבין הטורקים. מצריים מגיעה לכאן בין השאר כדי להבטיח שהפיוס של ישראל עם טורקיה לא יפגע במדיניות הקשוחה שלה כלפי חמאס כפי שהיא מפעילה בגבול הדרומי.

אודי סגל

ברקע, מה שנתן "גז" לביקור הם ענייני הגז הטבעי. המצרים רוצים להבטיח שהפיוס עם טורקיה לא שולל מהם אפשרויות להתקשרויות. שר האנרגיה שטייניץ שנפגש לפני ארבעה חודשים עם שוכרי בוושינגטון היה היום גם חלק מהפגישה כדי לקדם את העניינים האלה. אולי היה גם דיבור על הבוררות עם חברת החשמל.

בשורה התחתונה, חשיבות הביקור היא בעצם צילומו. מעבר של הקשרים ההדוקים מאוד של מצרים וישראל שנעשים בדרך כלל בשקט, בחשאי, מתחת לשולחן אל אור הזרקורים. זוהי חלק מהפומביות שישראל כל כך רוצה בקשרים שלה עם העולם הערבי.