רה"מ: עמדת ארה"ב לא מקובלת עלינו

נתניהו הגיב לביקורת מצד הבית הלבן על הבנייה החדשה בירושלים ובמעלה אדומים, וטען כי "הבנייה לא מרחיקה את השלום". ראש הממשלה שב והאשים את הרשות הפלסטינית בהסתה: "הגיע הזמן שאומות העולם יכירו בכך"

נתניהו במסר תקיף לבית הלבן: ראש הממשלה, המבקר עם רעייתו שרה באפריקה, הגיע היום (רביעי) לרואנדה ונשא דברים לאחר חתימת הסכמי שיתוף פעולה עם הנשיא פול קגאמה. במהלך דבריו הגיב נתניהו לזעם בארה"ב ובאו"ם על הבנייה בירושלים ובמעלה אדומים, ואמר כי "אנחנו מכירים את העמדה האמריקנית, היא לא חדשה והיא גם לא מקובלת עלינו".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבנייה בירושלים והבנייה במעלה אדומים, עם כל הכבוד, זה לא מה שמרחיק את השלום", הוסיף נתניהו בתגובה לדברי מחלקת המדינה האמריקנית - שכינתה את הבנייה בהר חומה ובמעלה אדומים "תפיסה שיטתית של אדמות". ראש הממשלה טען כי "מה שמונע את השלום זה קודם כל ההסתה המתמדת נגד קיומה של מדינת ישראל בגבול כלשהו, והגיע הזמן שאומות העולם כולן יכירו באמת הפשוטה הזו, ויש גם אמת שנייה - הדרך לפתור סכסוכים זה על ידי המשא ומתן".

"אנחנו מוכנים כל הזמן לנהל משא ומתן ישיר ללא תנאים עם שכנינו, אבל הם אינם מוכנים לקיים אותו איתנו", הדגיש ראש הממשלה. "אלה שני הדברים שמונעים את השלום ולא עוד כמה דירות ליד עיריית מעלה אדומים, או כמה שכונות בירושלים".

נתניהו עם הגעתו לרואנדה, היום (קובי גדעון / לע"מ)

"לא נשלח למיקור חוץ את ביטחוננו"

כמו כן התייחס לצורך בשלום באפריקה - ועקץ במהלך דבריו גם את האו"ם, שמיהר גם הוא לגנות את הבנייה: "אנחנו חייבים את היכולת להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. ברואנדה כוחות השלום של האו"ם לא הצליחו לשמור על השלום. לא רק שכשלו בשמירה על השלום, אלא לא ענו לקריאות הבהולות לישועה בפני שואה קרבה ובאה. הם ברחו. אנחנו לא יכולים לשלוח למיקור חוץ את שלומנו וביטחוננו".

קודם לכן ביקר נתניהו באתר הזיכרון לרצח העם ב-1994, חתם בספר האורחים והניח זר. לאחר מכן חתמו השניים על הסכמים, בהם פטור מאשרות לדרכונים דיפלומטיים ומזכרי הבנות של שיתוף פעולה בחדשנות וגם בתיירות. "שני העמים שלנו למדו, לדעתי, לקח חשוב מהעבר הטראגי שלנו. הסתה להשמדה המונית קודמת לרצח עם. למילים יש משמעות. יש להן את הכוח להרוג. ומילים משודרות, בין אם ברדיו או באמצעים אחרים, יש להן את הכוח להרוג אף יותר", אמר באנדרטה.