"הבנייה - השתלטות שיטתית על אדמות"

מחלקת המדינה האמריקנית בגינוי חריף לפרסומים שלפיהם נתניהו וליברמן אישרו בנייה של כ-800 יחידות דיור בהתנחלויות: "אם זה נכון – מדובר בהשתלטות שיטתית על אדמות פלסטיניות"

בנייה ביהודה ושומרון (ארכיון) (פלאש 90)

ארצות הברית בהתבטאות תקיפה נגד הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון: מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הערב (שלישי) גינוי חריף לפרסומים לפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן אישרו בנייה של כ-800 יחידות דיור בהתנחלויות. "אם זה נכון - מדובר בהשתלטות שיטתית על אדמות פלסטיניות", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'ון קירבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קירבי אף הצהיר כי המהלכים הישראלים מערערים את הסיכויים להוצאה לפועל של פתרון מדיני באזור. "מדובר במה שנראה כתהליך שיטתי של השתלטות על קרקעות, הרחבת התנחליות ואישור מאחזים - תהליך שבייסודו מערער את ההסיכויים של פתרון שתי המדינות לשני העמים", אמר.

מוקדם יותר היום פרסם גם מזכ"ל האו"ם הודעת גינוי על ההחלטה לבנות ביהודה ושומרון. "המזכיר הכללי מותח ביקורת על החלטת הרשויות הישראליות לקדם תכניות לבניית 560 יחידות דיור במעלה אדומים, כמו גם לקידום תוכניות לבניית 240 יחידות דיור בהתנחלויות במזרח ירושלים", נכתב בהודעה שפרסם האו"ם. "זה מעלה שאלות לגיטימיות על כוונותיה של ישראל בטווח הארוך בנוסף להצהרותיהם של כמה שרים בממשלת ישראל הקוראים לסיפוח הגדה המערבית".

כ-800 יחידות דיור - בתגובה לפיגועים

הגינויים מצד האמריקנים ומזכ"ל האו"ם באו לאחר שנתניהו וליברמן קיבלו ביום ראשון החלטה משותפת לאשר את בנייתן של כ-800 יחידות דיור בירושלים ובמעלה אדומים. כ-200 יחידות ייבנו בשכונת הר חומה השנויה במחלוקת וכ-560 במעלה אדומים הסמוכה לירושלים. מדובר למעשה באישור הפקדת תכניות של יחידות דיור. עוד קודם לכן קראו שרים וח"כים לקבינט להחיל ריבונות ישראלית על מעלה אדומים - גם אם הדבר יעורר זעם בינלאומי.

בנייה בתגובה לפיגועים. נתניהו וליברמן (פלאש 90, מרים אלסטר)

ברקע ההחלטה נמצא אישור בניית 600 יחידות דיור לאוכלוסיה הערבית בשכונת בית צפאפה בירושלים. השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין טען בעקבות החלטה זו כי "מי שרוצה לדאוג לרוב יהודי בבירת ישראל לא יכול לקדם בה בנייה לאוכלוסיה הערבית בלבד. 600 יחידות הדיור עבור האוכלוסיה הערבית בבית צפאפה הן בפועל החלק הערבי של שכונת גבעת המטוס העתידית".

אלקין הוסיף כי "אי אפשר לאשר את הבנייה בגבעת המטוס לאוכולוסיה הערבית מבלי לקדם במקביל את הבנייה ליהודים באותה שכונה עתידית, גבעת המטוס. אני קורא לראש הממשלה לאשר גם את הבנייה בשכונת גבעת המטוס ליהודים, ירושלים זקוקה לשכונה הזו וליותר מ-2000 יחידות דיור באופן דחוף. שכונת גבעת המטוס היא בעלת חשיבות אסטרטגית לפיתוחה של ירושלים בדומה לשכונת הר חומה בזמנו. כמו שבקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, בנימין נתניהו עשה היסטוריה בהקמת שכונת הר חומה בירושלים, אני קורא לו לעשות היסטוריה פעם נוספת בקדנציה הזו ולפעול באופן מיידי לקידום שכונת גבעת המטוס".