"נרגש לעמוד במקום בו נפל אחי"‎

בנמל התעופה הישן של אנטבה שבאוגנדה נערך טקס מיוחד לציון 40 שנים לאחד מהמבצעים הנועזים בהיסטוריה של מדינת ישראל. נתניהו בטקס: "באנטבה הצדק גבר על הרשע ובגלל סיבה זו הפכה למוכר בעולם". משדר מיוחד

טקס מיוחד לציון 40 שנים למבצע אנטבה מתקיים היום (שני) בנמל התעופה הישן בעיר. בטקס משתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע לאוגנדה במסגרת ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי ביבשת לאחר עשרות שנים.

"אני נרגש לעמוד כאן במקום שבו שחררו לוחמי צה"ל את החטופים בלבה של אפריקה, אלפי קילומטרים מישראל, עם מפקדים ולוחמים שהשתתפו במבצע", אמר נתניהו. "אני נרגש לעמוד במקום הזה, ממש במקום הזה, בו נפל אחי יוני, מפקד סיירת מטכ"ל, שעה שהסתער בראש חייליו כדי לשחרר את החטופים שהוחזקו כאן".

"31 שנים שנים אחרי השואה שוב בוצעה סלקציה בין יהודים ללא יהודים, אחרים שלחו לחופש ואת היהודים דנו לאימת מוות", הוסיף ראש הממשלה. "נחישותם של המפקדים, הלוחמים והטייסים הם שהכריעו את הכף לטובת ישראל".

שאול מופז וח"כ ברלב בטקס היום

"באנטבה הצדק גבר על הרשע ובגלל סיבה זו הפכה למוכר בעולם", הבהיר ראש הממשלה. "הוא קבע את הכלל שכשיודעים את מיקומם של בני הערבוה הולכים לחלצם. המערכה נגד הטרור נמשכת גם היום. הוא מאיים על כל מדינה ויבשת ועלינו לעמוד ברוח אחת וחזית אחת ברוח אנטבה. רק כך נכריע אותו".  

הטקס נערך בנמל התעופה בו התרחש המבצע ההיסטורי לשחרור חטופי מטוס אייר פראנס, לאחר שנלקחו כבני ערובה בידי טרוריסטים. בטקס לוקחים חלק נציגי ממשל מקומיים, לצד כמה מבני הערובה שחולצו ומשפחותיהם.

במבצע שנחשב לאחד מהנועזים בהיסטוריה הצבאית של ישראל, חולצו 105 נוסעים ואנשי צוות מטוס אייר פראנס שהיה בדרכו מישראל לצרפת. למרות שהחוטפים הובילו את המטוס למדינה עוינת, המבצע הוכתר כהצלחה וכמעט כל החטופים חולצו בשלום. במהלך המבצע נהרג מפקד סיירת מטכ"ל יוני (יונתן) נתניהו, אחיו של רה"מ נתניהו.