לאחר הפיגועים: מאות יחידות דיור ייבנו במעלה אדומים וירושלים

נתניהו וליברמן אישרו בניית 560 יח' במעלה אדומים ו-200 בשכונת הר חומה; עוד 600 ייבנו בבית צפאפא. אלקין נגד נתניהו: "מי שרוצה לדאוג לרוב יהודי בי-ם לא יכול לקדם בה בנייה לאוכלוסייה ערבית"

מעלה אדומים, ארכיון (מארק ניימן, לע"מ)

התגובה לגל הטרור - או תחילתו של משבר מדיני חדש? ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן קיבלו אתמול (ראשון) החלטה משותפת לאשר יותר מ-700 יחידות דיור בירושלים ובמעלה אדומים. כ-200 יחידות ייבנו בשכונת הר חומה השנויה במחלוקת וכ-560 במעלה אדומים הסמוכה לירושלים. מדובר למעשה באישור הפקדת תכניות של יחידות דיור. עוד קודם לכן קראו שרים וח"כים לקבינט להחיל ריבונות ישראלית על מעלה אדומים - גם אם הדבר יעורר זעם בינלאומי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ', שהשיקו היום את קמפיין החלת הריבונות על מעלה אדומים, בירכו על ההחלטה: "אנו מברכים על ההחלטה לקדם תכניות בניה במעלה אדומים. השדולה, כמו הרוב העצום (80%) של הציבור בישראל, לא תסתפק בכך, ותפעל להחלת ריבונות ולבניה מאסיבית במעלה אדומים ובכל רחבי יו"ש. זו זכותנו וגם חובתנו לעת הזאת".

ברקע ההחלטה נמצא אישור בניית 600 יחידות דיור לאוכלוסיה הערבית בשכונת בית צפאפה בירושלים. השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין טען בעקבות החלטה זו כי "מי שרוצה לדאוג לרוב יהודי בבירת ישראל לא יכול לקדם בה בנייה לאוכלוסיה הערבית בלבד. 600 יחידות הדיור עבור האוכלוסיה הערבית בבית צפאפה הן בפועל החלק הערבי של שכונת גבעת המטוס העתידית".

"קורא לנתניהו לעשות היסטוריה". אלקין (יח"צ)

"ירושלים זקוקה לאלפי יחידות דיור"

אלקין הוסיף כי "אי אפשר לאשר את הבנייה בגבעת המטוס לאוכולוסיה הערבית מבלי לקדם במקביל את הבנייה ליהודים באותה שכונה עתידית, גבעת המטוס. אני קורא לראש הממשלה לאשר גם את הבנייה בשכונת גבעת המטוס ליהודים, ירושלים זקוקה לשכונה הזו וליותר מ-2000 יחידות דיור באופן דחוף. שכונת גבעת המטוס היא בעלת חשיבות אסטרטגית לפיתוחה של ירושלים בדומה לשכונת הר חומה בזמנו. כמו שבקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, בנימין נתניהו עשה היסטוריה בהקמת שכונת הר חומה בירושלים, אני קורא לו לעשות היסטוריה פעם נוספת בקדנציה הזו ולפעול באופן מיידי לקידום שכונת גבעת המטוס".

זמן קצר קודם לכן התכנסו במעלה אדומים שרים וח"כים, יחד עם ראש העירייה ובכירים ביהודה ושומרון - כדי לקרוא להחלת הריבונות על היישוב. השרים זאב אלקין, אורי אריאל וחיים כץ הגיעו על מנת לתמוך במהלך - כמו גם חברי הכנסת יואב קיש ובצלאל סמוטריץ' (ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת), מיקי לוי, רוברט אילטוב, אלעזר שטרן, שולי מועלם ואלי כהן. ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל וחברי מועצת העיר בירכו על המהלך: "הגיע זמן ריבונות, מעלה אדומים ישראלית".

בנוסף חתמו נבחרי הציבור על מגילת הריבונות של מעלה אדומים, בה הם מתחייבים לפעול כדי להביא לחקיקת החוק שיחיל את הריבונות הישראלית על מעלה אדומים - גם במחיר של התנגדות בינלאומית. "אנו רואים בהחלת הריבונות על מעלה אדומים במהלך ישראלי עצמאי, ללא קשר או תלות בהסכמים מדיניים כלשהם - צעד צודק, ציוני, מתבקש ואחראי", נכתב במגילה.

אישרו את המהלך. נתניהו וליברמן (פלאש 90, מרים אלסטר)

"מן הראוי שיתקבל בהבנה על ידי אומות העולם. אך גם אם יעורר התנגדות בינלאומית – על מדינת ישראל לבצע אותו, כי זוהי זכותה ואף חובתה", הוסיפו החותמים. כשריאל הוסיף כי "מעלה אדומים היא חלק אינטגרלי של מדינת ישראל כפי שאמר רבין ב-1974 וגם ראשי הממשלה הבאים אחריו ,בהם שמיר שנתן לנו מעמד של עיר.  מעלה אדומים תהיה הסנונית הראשונה להחלת החוק בשאר יהודה שומרון".

השר זאב אלקין הסביר מדוע תמך במהלך: "דווקא בימים אלה, כשילדה נרצחת בשנתה אך ורק בגלל שהיא יהודיה, התשובה היחידה לטרור היא בניה והחלת ריבונות. לא רוצים אותנו כאן? אנחנו גם נישאר, גם נבנה וגם נחיל ריבונות כאן במעלה אדומים,. השר כץ הוסיף כי "הגיע הזמן אחרי 40 שנה לבוא ולהכריז על מעלה אדומים כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". השר אורי אריאל קרא לקבינט לקבל "החלטות רציניות", בהן החלת הריבונות.