"ציפינו להתנהגות אחרת מבריטניה"

לאחר ששרת החוץ במהלך "עופרת יצוקה" זומנה לתשאול בבולשת הבריטית על פשעי מלחמה, פרסם משרד החוץ גינוי להחלטה. "אנו רואים את בקשת המשטרה לתשאול שרת החוץ לשעבר בדאגה רבה", נמסר

נחתה בלונדון וקיבלה זימון. לבני

בעקבות זימונה של ח"כ ציפי לבני לתשאול ע"י המשטרה הבריטית על פשעי מלחמה ב"עופרת יצוקה", הגיב משרד החוץ על התנהלות הרשויות במדינה ותקף את ההחלטה לזמן בכירה ישראלית לחקירה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו רואים את בקשת המשטרה לתשאול שרת החוץ לשעבר בדאגה רבה", נמסר ממשרד החוץ. "ציפינו להתנהגות אחרת מבת ברית כמו בריטניה. ישראל מחויבת לחלוטין לחוק - בימי מלחמה ושלום, המחויבות הזו נשמרת למרות שישראל עדיין מתמודדת עם איומי טרור יומיומיים, כולל המתקפות בימים האחרונים".

תמונה מימי הלחימה ב-2009

"ישראל עומדת כתף לכתף עם בנות בריתה בעולם כולל בריטניה, במחויבות לחוק ובמאבק בטרור והקיצוניות", הוסיפו במשרד. "אנו מצפים ממי ששותפים למחויבות הזו למנוע בזיון של מערכת המשפט למטרות פוליטיות ולהתמודד עם הניסיונות להשוות בין אלו המשתמשים בטרור לאלו הנלחמים נגדו".

במשרד החוץ הבהירו כי ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח שכל אזרחיה לא יפלו להטרדות ציניות ופוליטיות בכלים משפטיים , גם אלו בבריטניה. "אנו נמשיך לפעול מול הרשויות הרלוונטיות בבריטניה בנושא הזה עד שהסוגיות האלה יקבלו את הטיפול המתאים - וייפתרו", נאמר בהודעה.

לבני זומנה בסוף השבוע האחרון לתשאול ביחידה לחקירת פשעי מלחמה של הבולשת הבריטית במהלך ביקורה בלונדון, כך פורסם לראשונה ב"הארץ". לבני זומנה בגין תפקודה כשרת החוץ במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ב-2008, ורק לאחר הפעלת מאמצים דיפלומטים קיבלה חסינות.

"מערכת החוק הבריטית מנוצלת לרעה ואנחנו לא יכולים לאפשר לחוק להיות מנוצל כנשק בידי אלו שרוצים לטשטש את ההבחנות המוסריות בין אלו שמשתמשים בטרור לאלו שמתגוננים מולו", אמרה לבני בתגובה לדברים בנאומה בכנס "הארץ". "העובדה שהמנהיגים מקבלי ההחלטות ומפקדי הצבא בישראל נאלצים להשתתף בתיאטרון האבסורד הזה כשהם מגיעים ללונדון, זה משהו שלא מקובל. זה לא עניין אישי, זה עניין מוסרי, וזה משהו שצריך להשתנות".