תעמולה טורקית: "עזה מחכה לספינה"

היום יסיימו עובדי נמל מרסין בטורקיה להעמיס את הציוד על הספינה "ליידי לילה", שתצא לעבר נמל אשדוד. בין היתר שולחים הטורקים לתושבי עזה שקי אורז וקמח, ארגזי בגדים ועשרות מכולות

הספינה הטורקית שבדרכה לעזה

10,000 טון של ציוד - רגע אחרי הסכם הפיוס: היום (שבת) יוצאת לדרכה "ליידי ליילה", הספינה הטורקית הראשונה ועליה ציוד הומניטרי המיועד לתושבי רצועת עזה, במסגרת ההסכם בין ישראל וטורקיה שנחתם השבוע. בעיתונות הטורקית נרשמת דריכות רבה לקראת הגעת הספינה לאזור ישראל והרצועה: בעיתון "דיילי סבאח" למשל נכתב בשער "גברת ליילה, תמהרי - עזה מחכה לך".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בטורי דעה נוספים שפורסמו בעיתונות במדינה שיבחו את שליחת הספינה, שאמורה לסייע למצוקת תושבי עזה. בתמונות שהגיעו מנמל מרסין ביממה האחרונה נראים העובדים מעמיסים את הציוד הרב.

"ליידי לילה" מכילה אלפי טונות של ציוד הומניטרי, תרופות ומזון. לפי הסכם הפיוס, הספינה תעגון בנמל אשדוד שם יבדקו את המטען ויעבירו אותו לרצועת עזה.

שער העיתון "דיילי סבאח"

על הספינה הועמסו כ-5 טון קמח, 2000 טונות של אורז, ועוד סוגי מזון שונים שנתרמו על ידי המרכז הטורקי למצבי חירום ועל ידי הסהר האדום. כמו כן הועמס גם ציוד רפואי רב שישמש את בתי החולים ברצועה.

ביום שלישי השבוע נחתם הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה שהגיע בגלל ספינה אחרת, ה"מאווי מרמרה", לפני כ-6 שנים. צה"ל עצר את הספינה במים בינלאומיים ומנע מהפעילים להגיע לרצועת עזה. במהלך ההשתלטות נהרגו 9 מנוסעי האנייה.

יממה לפני כן כינס נתניהו מסיבת עיתונאים ברומא בה הוא הכריז באופן רשמי על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. לדברי נתניהו, ההסכם "יגן על חיילי צה"ל", ואינו כולל בתוכו את הסרת הסגר הימי על רצועת עזה. למרות זאת, בהצהרה מקבילה באנקרה, הצהיר ראש הממשלה הטורקי כי "ההסכם יקל מאד את הסגר המוטל על תושבי עזה".

סעיפיו המרכזיים של ההסכם הם:

• פיצויים בסך 21 מיליון דולרים למשפחות הרוגי משט המרמרה
• החזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה
• העברת סחורות טורקיות לעזה דרך נמל אשדוד
• הקמת תחנת כוח ומתקן התפלה בעזה
• פתיחת משא ומתן לרכישת גז טבעי מישראל