הקבינט אישר את ההסכם עם טורקיה, המשפחות מחו: "גורל הבנים בידי השרים"

ברוב של שבעה שרים לעומת שלושה, אושר ההסכם השנוי במחלוקת עם טורקיה. משעות הבוקר הפגינו משפחות הנעדרים מחוץ לישיבה ושוחחו עם חלק מהשרים בתקווה לשנות את דעתם. זהבה שאול, אמו של אורון ז"ל, פנתה לשרים בתחינה: "אם תחתמו לא נכון, אני לא יודעת מתי אנחנו נראה את הבנים שלנו". משפחת גולדין: "צעד לא דמוקרטי"

המחאה נגד ההסכם עם טורקיה נמשכת - אך ההסכם אושר: היום (רביעי) אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את המתווה שגובש עם אנקרה. שלושה שרים התנגדו - ליברמן, בנט ושקד - בעוד שבעה תמכו. בתום הישיבה נמסר כי "הדיון בקבינט היה מעמיק ונמשך ארבע וחצי שעות". כמו כן הוחלט לקדם דיון בהקדם על תנאי כליאת אסירי חמאס בישראל - על מנת לייצר מנופי לחץ על חמאס על מנת להחזיר את גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין ז"ל והאזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם אל סייד המוחזקים בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו כן החליט הקבינט להקים צוות שרים מתוך הקבינט, שילווה ויטפל באופן רצוף בנושא השבויים והנעדרים: כמו כן יתקיים בקרוב דיון על המלצות ועדת שמגר על מדיניות ישראל בעניין אירועי שבויים ונעדרים. ראש הממשלה והשרים הודו לאחראים להסכם: ד"ר יוסף צ׳חנובר, לראש המוסד יוסי כהן, למ"מ ראש המלל יעקב נגל, לד"ר גלית רג'ואן ממשרד המשפטים ולמעורבים נוספים.

מחוץ לדיון התכנסו נציגי משפחתו של אורון שאול ז"ל: הוריו של החייל שגופתו מוחזקת בידי חמאס הודיעו כי יפנו לכל שר שיגיע לישיבה ויבקשו ממנו לא לתמוך במהלך בתנאים הנוכחיים. גם משפחתו של הצעיר אברה מנגיסטו התכנסה מול ישיבת הקבינט על מנת לדרוש את שחרורו ההומניטרי, ולמחאה צפויים להצטרף עוברי אורח רבים.

השר ארדן, שנמנע בתחילה להצהיר אם יתמוך במהלך, נימק בתום ישיבת הקבינט: "ליבי יוצא אל משפחות שאול וגולדין, פגשתי את ההורים ואת בני המשפחה השבוע בכנסת, שמעתי את זעקתם. הבטחתי להם שאגיע לקבינט ואשאל את השאלות הקשות בטרם אקבל את החלטתי. כך עשיתי. ליבי יוצא גם אל משפחתו של אברה מנגיסטו שמוחזק עדיין בעזה. לאחר מחשבה רבה ולבטים קשים, החלטתי לתמוך בהסכם הפיוס עם טורקיה".

ארדן הוסיף כי "עלינו לעשות הרבה יותר כדי להחזיר את הבנים הביתה ולכן דרשתי היום בקבינט לקיים דיון והכרעה על הרעה משמעותית בתנאי אסירי החמאס, יחד עם הפעלת מנופי לחץ נוספים כדי להשפיע על הארגון להחזיר את הנעדרים. הקבינט קיבל את עמדתי ובתוך שבועות הוא יכונס לדון בנושא הרעת התנאים של אסירי חמאס".

השרים אישרו את המהלך. (קובי גדעון / לע"מ)

"צעד לא דמוקרטי ומנוגד לערכים"

לאחר החלטת הקבינט זעמה משפחתו של הדר גולדין ז"ל על אישור ההסכם: "אנו מביעים צער עמוק ואכזבה על ההחלטה שקיבלה ממשלת ישראל, לאשר את ההסכם עם טורקיה, מבלי לכלול את השבת בנינו הדר ואורון ובניגוד למה שהובטח לנו על ידי ראש הממשלה". עוד טענו קרוביו של הקצין שנפל בעזה וגופתו מוחזקת בידי חמאס כי "מדובר בהסכם שהוביל ראש הממשלה, בצעד לא דמוקרטי, אשר נוגד את הערכים הבסיסיים של צה״ל ומדינת ישראל מיום הקמתה של המדינה. ראש הממשלה הפך את חמאס לצד בהסכם באמצעות טורקיה, שלוקחת חסות על הארגון. בכך מעודד ראש הממשלה את הטרור ומעניק פרס לחמאס".

"אנו קוראים למקבלי ההחלטות להעמיד את נושא השבת גופותיהם של הדר ואורון על בסיס הומניטרי בראש סדר היום של מדינת ישראל. הערבית ההדדית והלכידות החברתית הם הרוח שבזכותה יוצאים לוחמינו למלחמות - ומנצחים בהן", הוסיפו. "בכך מכריזה מדינת ישראל לחייליה ואזרחיה כי היא, השולחת אותם אל הקרב, מחויבת לגורלם ולהשבתם של החיילים הביתה".

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה מנגיסטו, טען כי "אישור ההסכם הוא טעות מרה. זו החלטה אומללה, כואבת, ומקוממת שמתעלמת מסבל המשפחות. קיווינו ששרי הקבינט יסייעו בחזרת הבנים,  במקום זה קיבלנו וועדה חסרת סמכויות ודיונים מיותרים שלא יועילו לאיש. שוב מסתפקים בדיבורים והבטחות במקום במעשים של ממש. האם שכחתם את אברה? יש אדם חי, ישראלי, יהודי, שנמצא בשבי בעזה. אברה מחכה שתחלצו אותו. אחי לא נעלם, הוא מוחזק בידי החמאס. צריך לפעול עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי".

זהבה שאול מחוץ לישיבת הקבינט

לפני הישיבה: חלק מהשרים הקשיבו למוחים, שטייניץ התחמק

השר אריה דרעי אמר בכניסה לישיבה: "אני מבין את הכאב, עוד לא החלטתי; מקווה שהקדוש ברוך הוא ידריך אותי בעצה טובה להחליט מה שטוב". גם שר האוצר משה כחלון לא התחייב לתמוך בהסכם: "אחליט בפנים, לא החלטתי עדיין". לבסוף השניים תמכו בהסכם.

השר זאב אלקין שוחח עם המוחים ומשפחות הישראלים והקשיב לטענותיהם. גם בנט ושקד, שהודיעו כי יתנגדו, האזינו לדברי המפגינים ולא הגיבו. אחד המפגינים זעק לעברם ולעבר השר ארדן: "גורל הבנים בידיים שלכם, אנחנו מתחננים אליכם - אין מצווה גדולה מפדיון שבויים".

זהבה שאול, אמו של אורון, פנתה לחברי הקבינט ואמרה: "זה בידיים שלכם, גורל הבן שלי בידיים שלכם, אם תאשרו הבן שלי יישאר שם ואם לא תאשרו יש עוד סיכוי - תסתכלו עליי ותחשבו מה אני מרגישה". השר גלנט, שהודיע כי יתמוך בהסכם, הקשיב לה בפנים חתומות.

בשיחה עם חדשות 2 הוסיפה שאול: "אני מקווה שהם יסתכלו לנו טוב-טוב בעיניים ויבינו שאנחנו כהורים לילד שנלחם בשביל המדינה הזו ועדיין לא חזר מעזה - אנחנו רוצים את הבן שלנו. אם הם יחתמו לא נכון, אני לא יודעת מתי אנחנו נראה את הבנים שלנו". בעלה הרצל שאול תקף את השר שטייניץ, היחיד מבין חברי הקבינט ש"דילג" עליהם ולא הקשיב לטענותיהם: "גרוע מאוד שככה מתנהג שר בישראל".

אתמול נפגש נתניהו עם משפחות גולדין, אורון ומנגיסטו: ראש הממשלה ומזכ"ל האו"ם כינסו את משפחות הנעדרים לפגישה סוערת וקשה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לטענת המשפחות ראש הממשלה לא סיפק את התשובות להן ציפו וסיפר להן כי הבנים לא ייכללו בעסקה עם טורקיה. 

ירון אברהם, אודי סגל, עופר חדד ועמית ולדמן השתתפו בהכנת הידיעה.