מה חושבים הטורקים על הסכם הפיוס?

מיד לאחר ההכרזה ההדדית על הפיוס – שוחחנו עם מגישת CNN TURK כדי להבין איך האזרחים בטורקיה מתייחסים להסכם בין שתי המדינות. מהגעגועים לתיירים הישראלים, דרך החשש מלגיטימציה למצור על עזה ועד העידן החדש של ארדואן – כך זה נראה מהצד השני

אחרי שש שנים של סכסוך דיפלומטי - ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת טורקיה הכריזו היום (שני) רשמית על הסכם פיוס. כדי לנסות להבין את הלך הרוח ברחוב הטורקי בנוגע לפיוס עם ישראל, שוחחנו עם מגישת השלוחה הטורקית של רשת החדשות CNN - שמסבירה מה חושבים הטורקים על התיירים הישראלים ואיזו ביקורת נשמעת על ההסכם הזה בצד השני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש אנשים בטורקיה שמתלוננים על ההסכם הזה", אומרת נווסין מנגאו מ-CNN TURK. "הם טוענים שהסגר על רצועת עזה יימשך ושאחרי ההסכם הוא הסגר הזה יקבל לגיטימציה בינלאומית". ביקורת דומה על ההסכם השמיע גם ארגון IHH, שהוציא לפועל את משט המרמרה במאי 2010.

משט המרמרה

הסוגיה הפלסטינית אומנם מעסיקה את אזרחי טורקיה במידה רבה, אך לדברי מנגאו, אין פירוש הדבר בהכרח שהטורקים בקיאים בנושא. "חלק מהטורקים מבינים את נושא יחסי ישראל-פלסטין", היא אומרת, "אבל בכנות - לרובם אין מושג ממש לגבי הבעיה הפלסטינית".

עם זאת היא מדגישה כי מרבית הטורקים מתייחסים ליחסים עם ישראל בהיבט פרקטי ותומכים בנורמליזציה של היחסים מתוך תקווה כי הדבר ישפיע לטובה על הכלכלה במדינה.

המלונאים מחכים לישראלים (רויטרס)

"מה שאנשים רוצים לראות אחרי הפיוס הוא שיקום התיירות הטורקית, שסבלה משנה לא טובה", היא אומרת. "בסוכנויות התיירות ובבתי המלון מצפים לשובם של התיירים הישראלים - כמו בימים הטובים. הטורקים מצפים לשוב ולראות כאן את הישראלים".

לדבריה, להסכם הפיוס יש חשיבות גם מבחינת הפוליטיקה הפנים-טורקית. "ההסכם הזה מסמל לדעתי חזרה של טורקיה למעמדה הראשוני, לפני תקופתו של ראש הממשלה הקודם דבוטאולו", היא אומרת.

ר"מ טורקיה מכריז על הפיוס (רויטרס)

היא מציינת כי ארדואן וראש הממשלה הנוכחי בינאלי יילדרים מנסים להוביל את מפלגת השלטון - מפלגת הצדק והפיתוח - לעידן חדש אחרי הדחתו של דבוטאולו. "טורקיה חוזרת לשורשים המקוריים שלה", היא אומרת, "ומה שאנחנו עומדים לראות זה את ארדואן ומפלגתו שיפעילו השפעה הולכת וגוברת על הממסד הטורקי".