ליברמן יתנגד להסכם עם טורקיה

רה"מ נתניהו הכריז היום על הסכם הפיוס עם טורקיה, אך שר הביטחון ממשיך להביע התנגדות למהלך. "לא רואה סיבה שנחזור בנו מהתנגדותנו", אמר לחברי סיעת ישראל ביתנו. "יש בפיצוי השלכות בעייתיות לעתיד"

"השלכות בעייתיות להמשך", ליברמן ונתניהו (Miriam Alster/FLASH90)

שעות ספורות לאחר שראש הממשלה נתניהו הכריז על גיבוש הסכם הפיוס מול הטורקים, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי הוא צפוי לדבוק בהתנגדותו להסכם. "אני לא רואה סיבה שנחזור בנו מהתנגדותנו, אלא אם יש שינוי שאנחנו לא יודעים עליו", אמר לחברי סיעת ישראל ביתנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן התייחס לסעיף בהסכם לפיו ישראל תעביר כ-20 מיליון דולר למשפחות הנפגעים הטורקים בפשיטת צה"ל על משט המרמרה. "יש פיצוי השלכות בעייתיות לעתיד", התריע. "לא נעשה מזה קמפיין כפי שלא עשיתי מהתנגדותי לעסקת שליט בזמנו, אבל עמדתנו ידועה".

ליברמן, שהיה שר חוץ בעת הפשיטה על המשט לעזה, התבטא בעבר כמה פעמים נגד חתימת ההסכם מול הטורקים. "לא תהיה שום התנצלות, אם כבר אנחנו מחכים להתנצלות מצד טורקיה", אמר. בשלב זה לא ברור כיצד יצביע שר הביטחון בישיבת הקבינט שתכונס מחרתיים בכדי לאשר את ההסכם שגובש.

מלבד ליברמן, אף אחד מראשי מפלגות הקואליציה לא התבטאו בנושא ההסכם. במהלך דיון במליאת הכנסת נשאלה היום שרת המשפטים איילת שקד אם החתימה על ההסכם מהווה למעשה הודאה באשמה, והשיבה: "אין קשר בין הפיצוי לאירוע. חיילי צה"ל הגנו על עצמם ואני גאה בהם".

מי שתקף את נתניהו מימין הוא מי שכיהן בעבר כשר בממשלתו - גדעון סער. "אין שום סיבה והצדקה ושום תבונה בלשלם כסף למחבלי המרמרה שניסו לרצוח את חיילי צה"ל", אמר בריאיון למהדורה ראשונה. "אנחנו מדינה שעדיין לא סיימה להתמודד עם אויביה ויצרנו תקדים שמשלמים לתוקפים. הסכם שמתחיל בתשלום למחבלים ייגמר גם בשחרור מחבלים".

"ההסכם יגן על חיילי צה"ל"

מוקדם יותר היום כינס נתניהו מסיבת עיתונאים ברומא בה הוא הכריז באופן רשמי על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. לדברי נתניהו, ההסכם "יגן על חיילי צה"ל", ואינו כולל בתוכו את הסרת הסגר הימי על רצועת עזה. למרות זאת, בהצהרה מקבילה באנקרה, הצהיר ראש הממשלה הטורקי כי "ההסכם יקל מאד את הסגר המוטל על תושבי עזה".

"ישראל הגיעה להסכם בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, לביטחון, ליציבות האזורית ולכלכלת ישראל", אמר נתניהו. "המזרח התיכון בטלטלה והמדיניות שלי היא לייצר אי של יציבות באזור הבלתי יציב הזה. אנחנו עושים זאת עם שכנותינו הקרובות, אנחנו עושים זאת עם יוון וקפריסין, עם רוסיה, גם עם טורקיה וכמובן עושים את כל זה בתיאום מלא עם בעלת בריתנו הגדולה ארה"ב. ישראל וטורקיה הן שתי מעצמות באזור והנתק בינינו לא הועיל לאינטרסים שלנו ומנע מאיתנו לשתף פעולה במקרים שהיה בכך צורך".

"ההסכם יעניק הגנה על לוחמי ומפקדי צה"ל מתביעות אזרחיות ופליליות", הוסיף נתניהו. "כבר היום מצטברות הרבה מאוד תביעות והיקף התביעות עולה, ועלול להגיע למיליוני דולרים ולמניעת חופש התנועה שלהם. כל זה יבוטל. ההסכם יבטיח כי יעבור חוק בפרלמנט הטורקי שיבטל הלכה למעשה את התהליכים האלה".