לקראת החתימה: "ההסכם טוב לכולם"

לאחר הצהרות ראשי ממשלות ישראל וטורקיה, התייחס בכיר טורקי להסכם הפיוס שייחתם מחר במקביל בשתי המדינות ואמר כי "ההסכם טוב לשני הצדדים". בהמשך השבוע: פרטי ההסכם יובאו לאישור הקבינט בישראל והפרלמנט הטורקי

ראש ממשלת טורקיה, היום (רויטרס)

לאחר ההכרזה על הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל, אמר היום (שני) בכיר בממשל הטורקי כי "ההסכם טוב לשני הצדדים". ההסדר, שנדרש לאישור בפרלמנט הטורקי ובקבינט המדיני ביטחוני בישראל, ייחתם מחר במקביל בשתי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ראש הממשלה נתניהו כינס היום מסיבת עיתונאים ברומא בה הוא הכריז באופן רשמי על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. לדברי נתניהו, ההסכם "יגן על חיילי צה"ל", ואינו כולל בתוכו את הסרת הסגר הימי על רצועת עזה. למרות זאת, בהצהרה מקבילה באנקרה, הצהיר ראש הממשלה הטורקי כי "ההסכם יקל מאד את הסגר המוטל על תושבי עזה".

"ישראל הגיעה להסכם בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, לביטחון, ליציבות האזורית ולכלכלת ישראל", אמר נתניהו. "המזרח התיכון בטלטלה והמדיניות שלי היא לייצר אי של יציבות באזור הבלתי יציב הזה. אנחנו עושים זאת עם שכנותינו הקרובות, אנחנו עושים זאת עם יוון וקפריסין, עם רוסיה, גם עם טורקיה וכמובן עושים את כל זה בתיאום מלא עם בעלת בריתנו הגדולה ארה"ב. ישראל וטורקיה הן שתי מעצמות באזור והנתק בינינו לא הועיל לאינטרסים שלנו ומנע מאיתנו לשתף פעולה במקרים שהיה בכך צורך".

"ההסכם יעניק הגנה על לוחמי ומפקדי צה"ל מתביעות אזרחיות ופליליות", הוסיף נתניהו. "כבר היום מצטברות הרבה מאוד תביעות והיקף התביעות עולה, ועלול להגיע למיליוני דולרים ולמניעת חופש התנועה שלהם. כל זה יבוטל. ההסכם יבטיח כי יעבור חוק בפרלמנט הטורקי שיבטל הלכה למעשה את התהליכים האלה".

החתימה על ההסכם - כבר מחר

נתניהו ציין כי ההסכם כולל סעיף נוסף ובו התחייבות טורקית למניעת כל פעילות טרור נגד ישראל מאדמת טורקיה. "זו התחייבות חשובה ומרכזית שלא הייתה לנו עד היום", הבהיר נתניהו. בנוסף לכך, הנשיא ארדואן הנחה את הגורמים הרלוונטיים "לסייע בכל דרך להשיב את הנעדרים על בסיס הומניטרי". נתניהו הוסיף כי "אני מבין את סבלן של המשפחות אני יודע מה עובר עליהן ואני מבקש להבטיח לכן - אנחנו לא נפסיק או נעצור עד שנשיב את הבנים הביתה".

בנוגע למצור על רצועת עזה, הבהיר נתניהו כי "הסגר הביטחוני הימי מול רצועת עזה הוא אינטרס ביטחוני ליום יום שלנו, ולא הייתי מוכן להתפשר עליו, הוא חיוני למניעת התעצמות של החמאס והוא נשאר כפי שהוא".

נתניהו, היום (רויטרס)

במקביל כינס ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים מסיבת עיתונאים נוספת, בה הודיע על החזרת השגרירים ועל החתימה הצפויה כבר מחר. הוא הוסיף כי ספינה ועליה 10,000 טונות של ציוד שנועד לסיוע הומניטרי לעזה תישלח לנמל אשדוד כבר ביום שישי הבא. הוא הבהיר כי "ההסכם יקל מאד את הסגר המוטל על תושבי רצועת עזה".

סעיפיו המרכזיים של ההסכם הם:

• פיצויים בסך 21 מיליון דולרים למשפחות הרוגי משט המרמרה
• החזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה
• העברת סחורות טורקיות לעזה דרך נמל אשדוד
• הקמת תחנת כוח ומתקן התפלה בעזה
• פתיחת משא ומתן לרכישת גז טבעי מישראל