"הסכם הפיוס - ניצחון לטורקיה"

בעוד בישראל נשמעות ביקורות על פרטי הסכם הפיוס בין ירושלים לאנקרה, בטורקיה חוגגים את ההישג לנשיא ארדואן. גורם דיפלומטי טורקי: "הפיצויים - הישג לאנקרה". הרצוג: "הפיצוי לתוקפי החיילים בלתי נתפס"

הישג לו ולטורקיה. ארדואן (רויטרס)

מספר שעות לפני ההכרזה הרשמית על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה, התייחס הבוקר (שני) גורם טורקי בכיר להסכם וכינה אותו "ניצחון דיפלומטי" לטורקיה, זאת למרות שדרישת הממשל באנקרה להסרת המצור מעזה לא התמלאה. "הגענו להסכם לנורמליזציה של היחסים עם ישראל", הוסיף הבכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה נתניהו הנמצא בביקור רשמי ברומא יכנס בשעה 13:00 מסיבת עיתונאים ובה יודיע על ההסכם בין שתי המדינות. במקביל יכנס נשיא טורקיה ארדואן מסיבת עיתונאים נוספת. אתמול שוחח ארדואן עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על פרטי ההסכם עם ישראל ואמר לו כי ההסכם עתיד לשפר את המצב ההמוניטרי בעזה. בשיחה בין שני המנהיגים, הביע יו"ר הרשות שביעות רצון מההתפתחויות.

סעיפיו המרכזיים של ההסכם הם:

  • פיצויים בסך 21 מיליון דולרים למשפחות הרוגי משט המרמרה
  • החזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה
  • העברת סחורות טורקיות לעזה דרך נמל אשדוד
  • הקמת תחנת כוח ומתקן התפלה בעזה
  • פתיחת משא ומתן לרכישת גז טבעי מישראל

ההסכם אומנם לא יכלול את סגן הדר גולדין ז"ל, סמ"ר אורון שאול ז"ל, אברו מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף שמוחזקים בעזה - אך ארדואן יתחייב לפעול להשיבם. ראש הממשלה נתניהו שוחח עם ארבע המשפחות ועדכן אותן כי קיבל מכתב מארדואן שבו הוא מנחה את סוכנויות הביטחון הטורקיות לפעול למען החזרתם של הארבעה.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג העביר ביקורת על ההסכם בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "ההסכם עם טורקיה הוא חלק מדפוס הפעולה של ראש הממשלה - מתחיל בהצהרות גדולות, ממשיך בהבטחות, נגמר בהתרפסות".

"החזרת היחסים עם טורקיה היא יעד מדיני חשוב אבל הפיצוי לתוקפי חיילי צה"ל הוא בלתי נתפס, בייחוד כשהחתומים על פיצוי לתוקפי חיילי צה"ל זו שלישיית נתניהו-ליברמן-בנט", הוסיף הרצוג. "תדע כל אם עבריה שמנהיגי הימין ישלמו פיצוי לתוקפי בנה. מלבד הפיצוי הבלתי נתפס הלב נקרע לראות את האדישות וההתעלמות מול משפחות הנעדרים הצועקות מדם ליבן וזעקותיהן אינן נכנסות לחדרי הלב האטומים של יושבי הקבינט".