גורם מדיני: "הפיצוי לנפגעי המרמרה - לא קבלת אחריות"

ישראל תעביר 21 מיליון דולר לקרן פיצוי שתשולם לנפגעי משט המרמרה. הדבר מעורר זעם בישראל - אך גורם מדיני בכיר מנסה לבלום את הביקורת: "עניין הומניטרי". ח"כ זועבי, שהייתה על המשט: "ישראל הודתה ברצח"

"פיצוי לנפגעים - לא קבלת אחריות"

פיוס במחלוקת: במסגרת ההסכם עם טורקיה מתחייבת ישראל להעביר 21 מיליון דולר פיצויים לבני משפחות 9 הרוגי משט המרמרה ב-2010. ההחלטה מעוררת כבר כעת זעם אצל גורמים שונים בארץ, שטוענים כי מדובר בהודאה ישראלית באשמה. גורם מדיני התייחס לדברים וטען בתוקף: הפיצויים אינם מהווים נטילת אחריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כספי הפיצויים אינם ביטוי לקבלת אחריות אלא מהלך הומניטרי", הבהיר הגורם. הוא הדגיש כי ישראל לא תעביר את הכסף עד שהפרלמנט הטורקי יאמץ חוק שיחסום את כל התביעות נגד חיילי צה"ל שהשתתפו במשט.

השר לשעבר גדעון סער, שעל פי הערכות שונות צפוי לשוב בעתיד למערכת הפוליטית ולהתמודד מול נתניהו, מתח ביקורת חריפה על המהלך. "הזוי, מקווה שהידיעות לא נכונות", אמר. "אם כן, זוהי השפלה לאומית והזמנה למשטים נוספים ועלילות נוספות של שונאי ישראל".

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת), שהשתתפה בעצמה במשט, הגיבה גם היא להסכם הפיוס וטענה כי העובדה שישראל הסכימה להעביר 21 מיליון דולר לטורקים מהווה הודאה ברורה באשמה. "גם אם ישראל לא הכירה בכך, זוהי הודאה באשמת רצח של תשעה בני אדם, של פציעת עשרות, של חטיפה ופעולה פיראטית בלב הים", אמרה.

זועבי אף מתחה ביקורת על כך שהסכם הפיוס אינו כולל את הסרת המצור על עזה. "אין ברירה, עוד משט ועוד משט ועוד מאבק בלתי נפסק נגד המצור, עד שישראל תודה בפשע הקדמון שהוביל לפרשיית המרמרה, עד שתסיר את המצור הפושע מעזה", אמרה.

"הודאה באשמה" (פלאש 90)

מחר: נתניהו יכריז על ההסכם

בשעה 13:00 יכנס ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים ברומא ובה הוא צפוי להכריז על הסכם הפיוס. גם נשיא טורקיה ארדואן צפוי לכנס מסיבת עיתונאים במקביל. ההסכם המסתמן כולל חזרה לנורמליזציה מלאה בין שתי המדינות, כולל החזרת השגרירים.

יכריזו על פיוס (רויטרס)

ההסכם אומנם לא יכלול את סגן הדר גולדין ז"ל, סמ"ר אורון שאול ז"ל, אברו מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף שמוחזקים בעזה - אך ארדואן יתחייב לפעול להשיבם. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם ארבע המשפחות ועדכן אותן כי קיבל מכתב מארדואן שבו הוא מנחה את סוכנויות הביטחון הטורקיות לפעול למען החזרתם של הארבעה.

סמ"ר אורון שאול, אברה מנגיסטו, סגן הדר ג (באדיבות המשפחות)

בכל הנוגע לחמאס ולרצועת עזה - הצדדים הגיעו לפשרה. טורקיה נאלצה לוותר על הסרת המצור הימי על עזה, אך תוכל להעביר ציוד לרצועה דרך נמל אשדוד. כמו כן הוסכם על הקמת תחנת כוח ומתקן התפלת מים בעזה. ישראל מצידה ויתרה על הדרישה לסילוק נציגי חמאס מטורקיה, אך באנקרה מתחייבים כי נציגות חמאס במדינה לא תעסוק בטרור נגד ישראל.