פיוס ישראל-טורקיה: לקראת הכרזה

נתניהו יודיע מחר על סיום המשבר בין ירושלים לאנקרה. בסיכומים: החזרת שגרירים, פיצוי לנפגעי המרמרה והסרת תביעות נגד חיילים. החזרת גופות הנעדרים לא תיכלל. ארדואן יתחייב: "נתאמץ להביא מידע על החיילים בעזה"

רגע לפני הסכם פיוס

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להכריז מחר (שני) בשעה 13:00 כי הושג הסכם פיוס בין טורקיה לישראל. כל סעיפי ההסכם כבר נוסחו על ידי צוותי המשא ומתן שנמצאים ברומא והניירות כבר מוכנים לחתימה הסופית. ההסכם אומנם לא יכלול את סגן הדר גולדין ז"ל, סמ"ר אורון שאול ז"ל, אברו מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף שמוחזקים בעזה - אך ארדואן יתחייב לפעול להשיבם. ההסכם אמור להיחתם באופן רשמי וסופי ביום שלישי הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם מדיני בכיר אמר הערב לחדשות 2 כי ראש הממשלה הנחה לעסוק בנושא השבויים והנעדרים כבר בתחילת השיחות עם טורקיה. ישראל קיבלה לידיה מכתב ששלח נשיא טורקיה ארדואן ובו הוא מורה לסוכנויות הביטחון במדינה לפעול לפתרון הנושא. נתניהו שוחח עם ארבע המשפחות ועדכן אותן בנושא.

עם זאת הדגיש הגורם המדיני כי ישראל התנגדה להתנות את עצם ההסכם עם טורקיה בהשבת ארבעת הישראלים, מפני שלדבריו התניה כזו הייתה מעניקה לחמאס הלכה למעשה זכות וטו על נורמליזציה בין ישראל לטורקיה.

קרן פיצויים והסרת התביעות

ההסכם המסתמן כולל חזרה לנורמליזציה מלאה בין שתי המדינות, כולל החזרת השגרירים לאנקרה ולירושלים. מלבד ההתנצלות הישראלית על תוצאות משט המרמרה, ישראל תקים קרן פיצוי למשפחות ההרוגים - ובתמורה תסיר טורקיה את כל התביעות נגד חיילי צה"ל.

גודלה של קרן הפיצויים יעמוד על 21 מיליון דולר, ובישראל מדגישים כי לא מדובר בביטוי של נטילת אחריות לאירוע אלא מהלך הומניטרי. עוד מדגישים כי ישראל לא תעביר את הכסף עד שהפרלמנט הטורקי לא יעביר חוק שיחסום את כל התביעות נגד חיילי צה"ל.

בכל הנוגע לחמאס ולרצועת עזה - הצדדים הגיעו לפשרה. טורקיה נאלצה לוותר על הסרת המצור הימי על עזה, אך תוכל להעביר ציוד לרצועה דרך נמל אשדוד. כמו כן הוסכם על הקמת תחנת כוח ומתקן התפלת מים בעזה. ישראל מצידה ויתרה על הדרישה לסילוק נציגי חמאס מטורקיה, אך באנקרה מתחייבים כי נציגות חמאס במדינה לא תעסוק בטרור נגד ישראל.

לראש הממשלה נתניהו היה חשוב להבהיר כי ישראל אינה מתחייבת להימנע מפגיעה בראשי חמאס, בהם איסמעיל הנייה. ייתכן שהטורקים יסייעו במגעים כלשהם בין ישראל לחמאס, אך הנושא אינו נכלל בהסכם הרשמי.

אחד הסעיפים המרכזיים בהסכם מסדיר קשרי אנרגיה בין ישראל לטורקיה. השר שטייניץ והנציגים הטורקיים פעלו להשגת הסכם בסוגיה. על פי ההסכם, הצדדים יפתחו באופן מידי בשיחות שיובילו למכירת גז ישראלי לטורקיה.

בצל הסכם הפיוס מנסה סעודיה להוביל מהלך נרחב יותר. תחילתו של המהלך בהסכם פיוס דומה בין מצרים לטורקיה, שיחסיהן מתוחים מאוד. ההערכה היא כי פיוס ישראלי-טורקי ופיוס טורקי-מצרי ייצור גוש של ארבע מדינות חזקות באזור שיוכלו לשתף פעולה - גם אם לא באופן פורמלי - כברית מול אירן בניסיון לבלום את התקדמותה בחזית העירקית ובחזית הסורית.