אחרי 6 שנות נתק: ישראל וטורקיה יכריזו על סוף המשבר

הפשיטה על משט המרמרה במאי 2010 הובילה לנתק ממושך בין ישראל לטורקיה, והיום המשבר צפוי להסתיים: נציגי המדינות ייפגשו ברומא וצפויים לסכם את ההבנות לקראת חתימת ההסכם שיוביל לחידוש היחסים. ברקע מוחות משפחות הבנים המוחזקים בעזה: "לא ייתכן שייחתם הסכם ללא השבתם, זה פרס לחמאס"

מחדשים יחסים אחרי 6 שנים (חדשות 2)

ישראל וטורקיה מחדשות את היחסים: אחרי 6 שנות משבר שפרץ בעקבות הפשיטה של צה"ל על משט המרמרה לעזה, שתי המדינות צפויות להודיע היום (ראשון) על ההסכם אליו הגיעו לאחר שיחות אינטנסיביות שהתקיימו לאחרונה. הקבינט אמור לאשר את ההסכם שגובש ביום רביעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוותי המשא ומתן של ישראל וטורקיה ייפגשו היום ברומא ויעבדו על ניסוחים אחרונים של ההבנות אליהם הגיעו, כשלאחר מכן צפויה הכרזה רשמית על חידוש היחסים בין המדינות - שעלו על שרטון בעקבות תקרית המשט במאי 2010.

ביום רביעי צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני ולאשר את הסכם הפיוס עם טורקיה, שיכלול תשלום פיצויים למשפחות ההרוגים הטורקים בתקרית - ומהצד הטורקי, יבוטלו התביעות נגד קציני צה"ל שהשתלטו על הספינה.

פעילות צה"ל על המרמרה, מאי 2010 (דובר צה"ל)


על פי ההסכם, הסגר והמצור על עזה יימשכו, אך הטורקים יוכלו להעביר דרך נמל אשדוד כל ציוד וסחורה שירצו לרצועת עזה. כמו כן יבנו הטורקים תחנת כוח, מתקן להתפלת מים ובית חולים למען תושבי הרצועה. כמו כן, הבהירו בכירים המעורבים בפרטי ההסכם כי כל פרטיו מתואמים עם המצרים.

משפחות הבנים מוחות: "לא לחתום על הסכם בלי שילדינו יוחזרו"

המפגש נערך על רקע מחאת קרוביהם של סגן הדר גולדין, סמ"ר אורון שאול ואברה מנגיסטו שקוראים לראש הממשלה נתניהו להימנע מחתימת הסכם פיוס עם טורקיה שלא יכלול את ילדיהם.

"אנחנו רואים בחומרה רבה את ההסכם המתגבש בין מדינת ישראל וטורקיה, שאינו כולל את החזרת הבנים - בניגוד להבטחות מפורשות מפי ראש הממשלה בשנתיים האחרונות", אמרו אתמול בני משפחת גולדין.

המשפחות דורשות להשיב את הבנים (Flash90, Basel Awidat)


הוריו של אורון שאול צפויים להקים היום אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים, ובני משפחתו של אברה מנגיסטו החלו כבר בבוקר בהפגנת מחאה במקום. הם מתחו ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בסוגייה ודרשו מהשרים שלא לאשר הסכם פיוס עם טורקיה בלי לכלול את השבת הבנים.

"הבן שלי יצא לקרב בעזה, עברו שנתיים והוא עוד לא חזר", אמרה אמו של אורון שאול, זהבה. "במהלך השנתיים האלה נפגשנו רבות עם ראש הממשלה, שהבטיח שלא יהיה שום מו"מ עם אף גורם בלי שאורון והדר יהיו בשיח. זה הזמן שראש הממשלה צריך לעמוד בהבטחות שלו. לא ייתכן שייחתם הסכם בלי שהבנים יחזרו הביתה".

לפני החתימה על ההסכם: ארדואן נפגש עם משעל

סוגיה נוספת שמעיבה על חתימת הסכם הפיוס בין שתי המדינות היא יחסיה של טורקיה עם חמאס. למרות דרישות ראש הממשלה נתניהו להפסיק את מערכת היחסים בין טורקיה לחמאס כתנאי לחתימה על ההסכם, טורקיה ממשיכה לארח את נציגי ממשלת חמאס הגולה והבהירה כי לא תשנה את יחסיה עם החמאס.

נפגשו למרות מחאת ישראל. ארדואן ומשעל (רויטרס)


רק בסוף השבוע האחרון, רקע לפני המפגש של חברי צוותי המשא ומתן של ישראל וטורקיה כדי לסכם את הפרטים האחרונים של ההסכם, נפגש הנשיא הטורקי ארדואן באיסטנבול עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל.