מגעים בין טורקיה וחמאס להשבת הנעדרים בעזה

במסגרת ההסדר המתגבש להסדרת היחסים בין טורקיה וישראל, מפעילים גורמים באנקרה את קשריהם עם חמאס על מנת לגבש עסקה להשבת השבויים הישראלים ברצועה

אורון שאול והדר גולדין

על רקע ההתקדמות המשמעותית במגעים בין ישראל וטורקיה על נרמול היחסים בין המדינות, מפעילים הטורקים בתקופה האחרונה את הקשרים הטובים שיש להם עם חמאס כדי להשיג מידע על הישראלים שמוחזקים ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין השאר אוספים הטורקים מידע אודות גורלו של אברה מנגיסטו שחצה את הגבול לרצועת עזה ועל סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, שהוגדרו חללים נעדרים במבצע "צוק איתן". מטרת הגישושים מצד הגורמים הטורקים היא לנסות ולגבש עסקה שתביא להחזרתם לישראל.

אותם גורמים החלו לפעול בנתיב הזה בלי קשר למגעים לגיבוש הסכם הפיוס שנרקם בימים אלה ממש. המגעים מול חמאס מוגדרים צעד הומניטרי בונה אמון לקראת ההסכם.

אברה מנגיסטו

במקביל, גם סגן השר איוב קרא פועל מול גורמים בינלאומיים שונים כדי לפתור את הסוגיה, אך לפי שעה אין התקדמות בעניין. בלשכת ראש הממשלה לא מתייחסים בינתיים לדברים.

בתוך כך, שר החוץ הטורקי התבטא היום באופן צונן בנוגע לעסקה הנרקמת. סגן השר הדגיש כי הדרישות של טורקיה ברורות: חמאס לא יופקר והשלמת ההסכם בשלב הזה תלויה רק בישראל.