יועץ לטראמפ על הסיוע: "חכו לנו"

דיוויד פרידמן, יועצו של המועמד הרפובליקני לענייני ישראל: "ניתן לישראל סיוע ביטחוני גדול יותר אם טראמפ ייבחר". בכיר באוצר טוען: "החשש הגדול הוא שטראמפ ייבחר. הוא עלול לבקש חשבונית על כל הוצאה"

הקרב על הסיוע הביטחוני של ארה"ב לישראל מתחיל לחלחל גם אל תוך מערכת הבחירות האמריקנית: בריאיון לחדשות 2 אומר הערב (רביעי) יועצו הבכיר של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ כי "הסיוע לישראל לא יקטן, אלא אף יעלה". הריאיון התקיים במסגרת פרויקט מיוחד של חדשות 2 על הבחירות ועל השאלה מי מהמועמדים טוב לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היועץ, דיוויד פרידמן, טען כי כדאי לראש הממשלה בנימין נתניהו להמתין עד לאחר הבחירות ולשאת ולתת מול ממשל טראמפ, משום שיוכל להשיג יותר מאשר מול ממשל אובמה.

"חבילת הסיוע לא תרד אלא אף תעלה כי ישראל חייבת להחזיק בעליונות צבאית באזור", אמר פרידמן. "ממשל טראמפ לא ירצה להקטין את הסיוע".

"ניתן לישראל יותר" (רויטרס)

ברקע הדברים, טראמפ ממשיך לצלול בסקרים במדינתו. במשרד האוצר הביעו את החשש כי לאחר הבחירות, טראמפ עלול "לבקש חשבונית על כל הוצאה".

בינתיים נתניהו ממתין כדי לנסות ולשפר את תנאי העסקה. הנקודה החשובה במשא ומתן היא השאלה כמה מסכום הסיוע תורשה ישראל להוציא בישראל, אם בכלל.

"לשים סוף לסאגה"

חילוקי הדעות על גובה חבילת הסיוע הביטחוני של ארצות הברית הגיעו ביום שני גם לתוך שורות הממשלה, כששר הביטחון אביגדור ליברמן נועד עם עמיתו האמריקני אשטון קרטר. בסיום הפגישה אמר לחדשות 2 מקור ישראלי בכיר בוושינגטון: "צריך לחתום על הסכם הסיוע בהקדם. הפערים קטנים ואין טעם לחכות".

ההחלטה הסופית בנושא נמצאת בידיו של ראש הממשלה נתניהו, שטרם הכריע בנושא - למרות רוחם של האמריקנים, אך גם של גורמים במערכת הביטחון ומתברר שגם של השרים ליברמן וכחלון. מוקדם יותר קרא שר האוצר "לאמץ את ההצעה ולשים סוף לסאגה הזאת".