הקרב על הסיוע: "לחתום בהקדם, הפערים קטנים"‎‏

הקרב על הסיוע הביטחוני מארה"ב: שר הביטחון ליברמן נפגש עם מקבילו האמריקני אשטון קרטר. גורם ישראלי בכיר: "אין טעם לחכות". בינתיים, נתניהו דוחה את קריאות כחלון וליברמן לסכם על חבילת הסיוע בעת הזו. מקורבי ראש הממשלה: "לא מתרגשים מהקריאות והעצות, זה לא נבון ולא מועיל"

נתניהו ואובמה (ארכיון) (לע"מ)

חילוקי הדעות על גובה חבילת הסיוע הביטחוני של ארצות הברית מגיעים גם לתוך שורות הממשלה: שר הביטחון אביגדור ליברמן נועד הערב (שני) עם עמיתו האמריקני אשטון קרטר. בסיום הפגישה אמר לחדשות 2 מקור ישראלי בכיר בוושינגטון: "צריך לחתום על הסכם הסיוע בהקדם. הפערים קטנים ואין טעם לחכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה הסופית בנושא נמצאת בידיו של ראש הממשלה נתניהו, שטרם הכריע בנושא - למרות רוחם של האמריקנים, אך גם של גורמים במערכת הביטחון ומתברר שגם של השרים ליברמן וכחלון. מוקדם יותר היום קרא שר האוצר "לאמץ את ההצעה ולשים סוף לסאגה הזאת".

תמימי דעים. ליברמן וכחלון (יונתן סינדל / פלאש 90)

בסביבתו של ראש הממשלה דוחים את הקריאות של כחלון וליברמן ומבהירים כי נתניהו מחויב אישית להשיג חבילת סיוע טובה. הסיוע המדובר יחל רק ב-2018 וראש הממשלה סבור שישנם אלמנטים שונים בהסכם שניתן עוד לשפר.

עוד הדגישו בסביבתו של נתניהו כי המשא ומתן על הסכם הסיוע מתנהל דרכו בלבד ולא באמצעות שום גורם אחר - כולל משרדי האוצר והביטחון. "אנחנו לא מתרגשים מהקריאות והעצות", אומרים מקורבים לראש הממשלה. "זה לא נבון ולא מועיל. ההתערבות של גורמים עם ניסיון מוגבל לא משפיעה על השיחות. המבחן הוא מבחן התוצאה".

כחלון: "ההצעה חיובית והוגנת"

במהלך ישיבת סיעת כולנו קרא היום שר האוצר כחלון לקבל את הסכם הסיוע הביטחוני שהציעה וושינגטון, תוך שהוא מותח ביקורת מרומזת על התנהלות נתניהו. "ההצעה חיובית והוגנת ואין שום סיבה שנבצע מהלכים שיתפרשו כהתערבות בענייניה הפנימיים של ארצות הברית", אמר.

"אמרתי לראש הממשלה ולשר הביטחון ואני אומר להם גם היום - לאמץ את ההצעה עוד בממשל הנוכחי", הוסיף. "מערכת הביטחון יכולה בהחלט להסתדר עם ההצעה הנוכחית".

"ארצות הברית היא השותפה האסטרטגית הכי חשובה שלנו, חברת אמת וכך צריך להתייחס אליה", הדגיש כחלון. "אישור תכנית הסיוע האמריקאית, יחד עם התקציב הרב שנתי שאישרנו לראשונה מזה שנים, יתנו לצה"ל יתרון אסטרטגי משמעותי ויאפשרו לו להיות ערוך לכל תרחיש".