"אין חלופה אחרת לפתרון שתי המדינות"

בנאום ראשון בישראל, במסגרת הכנס של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, קרא השגריר חזאם חיירת לחידוש תהליך השלום ולפירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. שגריר ירדן בישראל, שהשתתף הוא בכנס, הדגיש כי יוזמת השלום הערבית היא "היוזמה העיקרית לשלום אזורי"

"אין חלופות אחרות, חייבים לדבר על פתרון": בנאום ראשון שנשא הבוקר (חמישי) שגריר מצרים בישראל מאז נכנס לתפקידו, הצהיר חזאם חיירת, כי על ישראל והפלסטינים לפתוח מיד במשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פתרון שתי המדינות הוא היחיד לסיום הסכסוך", אמר חיירת בנאום במושב "ישראל יוזמת" בכנס הרצליה ה-16 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי. "לא נשאר הרבה זמן ואין עוד חלופות. היעדר התקווה לא רק חותר תחת היציבות האזורית והבין לאומית אלא, גם מעודד ארגונים קיצוניים, שמפיצים הרג ושנאה". עוד התייחס חיירת ליוזמה הצרפתית, אמר כי מצרים תומכת בה והצהיר כי "ועידת פריז היא צעד בכיוון השלום".

השגריר המצרי קרא גם לפירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. "מאז 1974 אנחנו קוראים לכל מדינות האזור להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NTP). מצרים השקיעה מאמצים רבים ונחושה להמשיך, כדי לייצר מזרח תיכון נקי מנשק להשמדה המונית".

"אם בגין עשה שלום, למה נתניהו לא יכול?"

סגן יו"ר הוועדה המקשרת של אש"ף לחברה הישראלית, אליאס זנאנירי, שהשתתף אף הוא בכנס, האשים את ממשלת ישראל במבוי הסתום במשא ומתן. "אני יודע שממשלת ישראל לא פרטנר, אבל יש לה אפשרות לעשות את זה, כי מנחם בגין עשה את זה. אם בגין עשה, למה לא נתניהו?".

"אין לנו את המותרות להחמיץ עוד הזדמנות", הוסיף זנאנירי. "האתגר המרכזי הוא איך לצאת מהמבוי הסתום. לפני חמש שנים פרסם המך עבדאללה ספר 'ההזדמנות הטובה האחרונה'. אנחנו חיים את השניות האחרונות של ההזדמנות האחרונה. מחר עלול להיות מאוחר מדי".

שגריר ירדן בישראל, וואליד עוביידאת, הביע אף הוא תמיכה ביוזמה הערבית בכנס. "יוזמת השלום הערבית היא היוזמה העיקרית לשלום אזורי, שלום מלא וביטחון מלא. היא לא נתמכת רק על ידי מדינות ערב, אלא גם המדינות המוסלמיות. מה ישראל יכולה לבקש יותר?".