ח"כ עודה נגד מדינת ישראל - באו"ם

יו"ר הרשימה המשותפת "עקף" את משרד החוץ ואת שגריר ישראל באו"ם, ופנה למזכ"ל האו"ם דרך המשלחת הפלסטינית. באן דחה את הבקשה שהוחזרה לישראלים - שמצידם הופתעו וזעמו על המהלך. השגריר דנון אף פנה ליו"ר הכנסת בנושא. אנשיו של עודה: זה ידוע שהוא לא משתף פעולה עם משרד החוץ

איימן עודה, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת בכנסת, פעל לאחרונה יחד עם המשלחת הפלסטינית באו"ם  - וביקש לקדם מהלך נגד ישראל, כך פורסם הערב (חמישי) לראשונה במהדורה המרכזית. עודה העביר באמצעות הפלסטינים פניה למזכ"ל האו"ם בדרישה לפתוח בוועדת חקירה בינלאומית נגד ישראל בנושא אדמות הערבים בנגב, ובקשתו נדחתה. שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שגילה על המהלך רק לאחר דחייתו, פנה בנושא אל יו"ר הכנסת וטען: "נחצה קו אדום".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים פנה עודה אל מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, במכתב שהועבר באמצעות המשלחת הפלסטינית לאו"ם. עודה דרש להקים ועדת חקירה בינלאומית נגד ישראל בנושא היחס למיעוט הערבי בישראל, ומצב אדמות הערבים והבדואים בנגב.

במכתבו התקיף כתב עודה: "אני מבקש לשלוח ועדת בדיקה לנגב לחקור את מצבם הרע של התושבים ההיסטוריים של הארץ ולוודא שיישמרו זכויותיהם בהתאם לחוק הבינלאומי ואמנות בינלאומיות". עודה פירט בפנייתו את העוולות הישראליות: מהנכבה דרך המשטר הצבאי של שנות ה-60' ועד היעדר בניית היישובים הערביים. עודה האשים את ישראל בגזענות, אפליה, גזילת קרקע ומניעת משאבים – וציין גם את קריאתו של נתניהו ביום הבחירות לפיה "הערבים נוהרים לקלפיות".

גינה את המהלך. דנון (רויטרס)

לאחר מכן הוא הציג את הפנייה בעמוד הפייסבוק בערבית, אך לא סיפר מי סייע למהלך - השגריר הפלסטיני ריאד מנסור. מזכ"ל האו"ם דחה את הבקשה, וסגנו ג'פרי פלטמן שיגר את דחיית הבקשה למשלחת ישראל לאו"ם על פי הנוהל.  אנשיו של עודה אמרו בתגובה כי "זה ידוע שהוא לא משתף פעולה עם משרד החוץ הישראלי ולכן פנה לפלסטינים".

דני דנון, שגריר ישראל באו"ם, אמר כי מדובר בחציית קו אדום ומהלך חריג: "זה אירוע חמור ביותר – שיתוף פעולה עם המשלחת הפלסטינית שתוקפת את מדינת ישראל השכם וערב, באמירות אנטישמיות ופעילות מדיניות נגד ישראל. זו הפעם הראשונה שנציג מכנסת ישראל בוחר לשתף פעולה עם המשלחת הפלסטינית כנגד מדינת ישראל, ואסור לשתף פעולה עם מעשה חמור זה".

כמו כן דנון ציין כי רק לאחרונה השווה הנציג הפלסטיני את ישראל לנאצים במרד גטו ורשה, ולפני מספר חודשים אף האשים את ישראל ב"קצירת איברים" של גופות פלסטינים, ובכך עורר את זעמם של הארגונים היהודיים בארה"ב. הוא אף פנה אל יו"ר הכנסת בנושא.