נתניהו: "דואגים שלא יתקפו אותנו מסוריה"

שעות לאחר הדיווחים הסותרים על פעילות התקפית נוספת בסוריה, ראש הממשלה הבהיר בפגישה עם ראשי הקהילה היהודית ברוסיה כי "המדיניות שלי היא לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי למנוע התקפות". נתניהו הזהיר כי המצב בסוריה ככל הנראה בלתי הפיך: "ואנו פועלים מעת לעת לפי הצורך"

נתניהו מתייחס בעקיפין לדיווחים על הפעילות בסוריה - ומותח שוב קווים אדומים: ראש הממשלה, הנמצא בביקור מדיני ברוסיה, נפגש היום (רביעי) עם ראשי הקהילה היהודית של רוסיה. במהלך המפגש הגיב נתניהו למצב הנפיץ בגבול הצפוני: "אנו דואגים לכך שסוריה לא תהווה כן שיגור להתקפות נגד ישראל. לא נגד כוחות סורים, לא על ידי כוחות אירנים, לא על ידי כוחות חיזבאללה וגם כוחות אסלאמיסטים. יש מספיק אויבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הדגיש כי דן במצב בסוריה - ובתיאום הפעולות בין ישראל לרוסיה - במשך זמן רב בפגישתו עם הנשיא הרוסי פוטין. "אתה שואל על עתיד היחסים עם הנשיא אסד? הייתי שואל מהו העתיד של הנשיא אסד בכלל? אנו לא מתערבים בשאלה זו", ענה נתניהו לאחד השואלים. 

"המדיניות שלי היא לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי למנוע התקפות ואנו פועלים מעת לעת לפי הצורך", הוסיף. ראש הממשלה התייחס גם למאמצים ההומניטריים: "הוריתי גם לבנות בית חולים שדה שעזר לאלפי סורים, תינוקות, ילדים נשים, גברים, עם פגיעות איומות. מטפלים בהם שם ובבתי החולים שלנו. גם סיוע הומניטרי וגם עמידה איתנה על הקווים שלנו למען ביטחון ישראל".

פגישת נתניהו ופוטין, אתמול (רויטרס)

"חלק מהמדינות סביבנו התפרקו, חשוב למנוע עוד טרגדיות"

לאחר מכן סיפק ראש הממשלה נקודת מבט פסימית בנוגע ליכולת להפחית את רמת האלימות בסוריה: "לשאלתך, לא יודע אם אפשר להחזיר את האומלט הסורי בחזרה לביצה. המדינות סביבנו, סוריה בתוכן, חלקן כבר התפרקו ולכן צריך סידור אחר. שוחחתי על כך באריכות עם הנשיא פוטין והחשוב הוא שמה שיתפוס את מקומן לא יביא לעוד טרגדיות ולא יסכן את המדינות שלנו".

במקביל דווח בכלי תקשורת אירניים כי מחר ייפגשו שרי הביטחון של אירן, רוסיה וסוריה בבירה טהרן: לא דווח מהי מטרת הפגישה, אך ניתן להניח כי הצדדים ידונו בתיאומים הדרושים.

אתמול בתום הפגישה המשותפת התייחס פוטין לשיתוף הפעולה הכלכלי עם ישראל וגם לסוגייה הביטחונית: "אנחנו מקיימים שיתוף פעולה עם ישראל למלחמה בטרור העולמי. עסקנו במצב המורכב במזרח התיכון כולל בסוריה. אישרנו את עמדתנו לגבי שלום בר קיימא כולל הערוץ הפלסטיני". נתניהו הוסיף: "שוחחנו על המשך התיאום בין הצבאות באזור אשר פועל היטב. זה מוודא שאנו פועלים גם נגד אויבים משותפים. דיברנו גם על האיסלם הקיצוני והטרור שהוא מפיץ".