מזכ"ל הליגה הערבית: "נתניהו לא רוצה את היוזמה הערבית"

בריאיון לעיתון א-שרק אל אווסט אמר נביל אל ערבי כי "נתניהו לא באמת רוצה את היוזמה, הוא רק רוצה להיכנס לשווקי המפרץ". הוא טען כי ארה"ב התערבה בסיום ועידת השלום בפריז כדי למנוע נוסח תקיף יותר להודעת הסיכום

"הודעת הוועידה רוככה" (רויטרס)

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל ערבי טוען הבוקר (שני) בריאיון לעיתון א-שרק אל אווסט כי נוסח הודעת הסיכום של ועידת השלום בפריז והפנייה לישראל רוככו על ידי ארצות הברית, וכי ההודעה יכולה הייתה להיות תקיפה יותר לולא התערבותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדינות שהשתתפו בכנס כתבו בהצהרת הסיכום כי "יש להדגיש את הצורך במשא ומתן להקמת מדינה פלסטינית" והתריעו: "הסטטוס קוו לא יכול להימשך".

מזכ"ל הליגה הערבית הדגיש בדבריו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא באמת רוצה את היוזמה הערבית. "תנאיה ידועים כבר מזמן", אמר. "נתניהו רק רוצה דרך להיכנס לשוק המפרץ כדי לחזק את הכלכלה. לא נשנה את נוסח היוזמה, למה נתניהו נזכר עכשיו?".

"פתרון שתי המדינות בסכנה רצינית" 

בתום הדיונים שהתקיימו ביום שישי בפריז, נוסח מסמך הבנות ללא צעדים משמעותיים לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים. שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו אמר כי המעצמות פועלות "ליצור תמריצים כלכליים" וגם ערבויות ביטחוניות, על מנת להוביל לחידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים. מנגד, שר החוץ הסעודי שהשתתף בוועידה טען כי "היוזמה הערבית היא הדרך הטובה ביותר" וקיווה שישראל "תקבל שכל" לדבריו.

אל ערבי, ארכיון (רויטרס)

לדברי איירו, המעצמות מקוות לייצר חבילה "אטרקטיבית לשני הצדדים" עד סוף החודש. השר הצרפתי אמר במסיבת העיתונאים בסיום הוועידה כי "פתרון שתי המדינות נמצא בסכנה רצינית. אנו מתקרבים לנקודת האל-חזור בה הפתרון כבר לא יהיה אפשרי. המטרה היא לחזור לשיחות מלאות עד סוף השנה".

נתניהו שוחח עם איירו וחזר על עמדותיה של ישראל, לפיהן כל תחליף למו"מ ישיר וללא תנאים מוקדמים עם הפלסטינים רק ירחיק את השלום. נתניהו טען כי עדיף היה שצרפת ושותפותיה היו מעודדות את אבו מאזן להיענות להזמנת ראש הממשלה לשבת מיד ולדון בכל הסוגיות שעל הפרק בין שני העמים: לדבריו, יוזמה זו עלולה לפגוע במאמצים האזוריים שלהם פוטנציאל להצליח. כמו כן דחה נתניהו את הקמת קבוצות העבודה שידונו באינטרסים החיוניים של ישראל ובראשם הביטחון: "מי שדואג לביטחון ישראל זה מדינת ישראל ולא אף אחד אחר".