"רגע לפני הסכם": מנהל המו"מ הטורקי עם ישראל הודח

התפתחות דרמטית: תת שר החוץ שניהל את המשא ומתן לנורמליזציה בין טורקיה לישראל הועבר מתפקידו. הממשל באנקרה לא נימק את הצעד, שמגיע לאחר דיווחים על השגת הסכם - שמחכה לאישורו של נתניהו

הפגנה בטורקיה נגד ישראל, ארכיון (טוויטר)

הנורמליזציה מתרחקת? תת שר החוץ הטורקי, פרידון סיניליאוגלו, מי שניהל את המשא ומתן לנורמאליזציה עם ישראל בשנים האחרונות הועבר מתפקידו. כך דווח בטורקיה היום (שישי). על פי הדיווח, סיניליאוגלו ימונה לשגריר טורקיה לאו"ם. סיניליאוגלו כיהן בעבר כשגריר טורקיה בישראל וכן היה המתווך במהלך הנסיונות של טורקיה להגיע להסדר בין ישראל לסוריה בשנת 2008.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הממשל באנקרה לא מסר סיבה לשינוי התפקיד לבכיר, אך הצעד ככל הנראה מהווה "ניקוי אורוות" מתקופת ראש הממשלה הקודם דאבוטואלו והזזת "אנשי שלומו". הסכם הנורמליזציה שגיבש צוות המו"מ הישראלי, יחד עם צוות המו"מ הטורקי בראשותו של סיניליאוגלו, מונח על שולחנו של נתניהו תקופה ארוכה - וראש ממשלת ישראל הוא זה שאמור לאשר את ההסכם שיאפשר את החזרת השגרירים לירושלים ולאנקרה. על כן, לא אמורה להיות למהלך השפעה על התהליך המדובר.

הוזז מהמו"מ - לאו"ם (רויטרס)

גם הבכיר שהיה בקשרים עם אירן הועבר מתפקידו

במסגרת השינויים שנעשו במשרד החוץ הטורקי לאחר הקמת הממשלה החדשה הודח גם ראש המודיעין הטורקי (MIT) המקביל למוסד הישראלי, חקאן פידן, שימונה לשגריר בטוקיו. הרחקתו של פידן ממוקדי הכוח היא איתות חיובי לישראל. פידן ידוע בקשריו הטובים עם המודיעין האירני ובעבר פורסם שהמודיעין הטורקי בהנהגתו העביר לאירן מידע על סוכנים ישראליים.

"ההסכם - אינטרס משותף". גלנט (גילי יערי/ Flash90)
 

רק אתמול טען השר יואב גלנט כי "ישראל וטורקיה קרובות להסכם. לדבריו, "ההסכם הזה מהותי לביטחון הלאומי של ישראל, ויש לו משמעויות כלכליות מרחיקות לכת". בכנס התאחדות בוני הארץ הוסיף שר השיכון והבינוי כי "יש לישראל אויבים רבים, אנחנו לא צריכים אויבים נוספים. טורקיה היא אחת מהמדינות המוסלמיות המרכזיות באזור לצד מצרים, סעודיה ואירן".

גלנט ציין כי טורקיה היא "מדינה בעלת עצמה כלכלית ומדינית הממוקמת בין אסיה לאירופה, בדרכה של רוסיה לים התיכון ולאוקיינוס האטלנטי. חשיבותה האסטרטגית של טורקיה גבוהה, הגיע הזמן להסדיר וליישב את מערכת היחסים אתה. ההסכמים בינינו לבין הטורקים מגובשים כמעט בכל ההיבטים. על ישראל לפעול כדי לסייע לעולם המערבי לשמר את הטורקים בצד הנכון".

"איננו רוצים בהיווצרותה של אירן נוספת באזור, זהו אינטרס משותף לנו לארה"ב, לאירופה ולעולם החופשי כולו", הוסיף השר. "טורקיה היא מדינה בעלת כלכלה חזקה ומתאפיינת בכוח אדם חרוץ ואיכותי. יש לנו ניסיון טוב עם חברות בניה טורקיות בארץ. הקול  הקורא שפורסם לחברות בינלאומיות הביא גם חברות טורקיות להתעניינות ונסיון להגיע לעבוד כאן"