"כדי לפתור את הסכסוך לא צריך לנסוע לפריז"

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד הודיע בהצהרה לתקשורת כי ישראל מתנגדת לוועידת השלום שאמורה להתכנס מחר בפריז. "הדרך היחידה לעשות שלום היא באמצעות מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים", אמר

"יש צורך במו"מ ישיר" (רויטרס)

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד יוצא הערב (חמישי) נגד היוזמה הצרפתית ומשווה אותה לתכתיבים של הסכם סייקס-פיקו, שקבע גבולות שרירותיים למזרח התיכון. "אם יש לך סכסוך עם השכן אינך צריך לנסוע עד צרפת ולהביא את סנגל כדי לפתור זאת", אמר בהצהרה לתקשורת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לפני 100 שנה האדונים סייקס ופיקו ניסו להכתיב סדר חדש במזרח התיכון", אמר גולד. "זה היה בשיא הקולוניאליזם באזורנו. זה נכשל אז וייכשל גם היום. הדרך היחידה לעשות שלום היא באמצעות משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים בתמיכת מדינות ערב ולא בוועידות בפריז". גולד אף האשים את הפלסטינים בכך ש"הם בורחים מהמשא ומתן".

"אני קורא מה הפלסטינים כותבים על הוועידה ואיך זה משפיע על המוטיבציה שלהם להגיע להסדר", הבהיר. "סאיב עריקאת (בכיר הרשות הפלסטינית, א.ס) כותב היום שהתקופה של מו"מ ישיר נגמרה, ושיש לו ציפיות גבוהות שהוועידה יכולה להיות תחליף למו"מ ישיר. לכן זה יוצר כביש מילוט לפלסטינים לברוח ממשא ומתן מולנו. צריך להחזיר אותם לשבת פנים מול פנים עם דיפלומטים ישראלים. אנחנו לא בורחים".

"השלום לא יושג בוועידות בפריז" (פלאש 90, הדס פרטוש)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב דיון עם בכירי משרד החוץ, אנשי משרדו והמועצה לביטחון לאומי בעניין ועידת השלום שיזמה צרפת ותיפתח מחר בפריז. בישראל ממשיכים להתנגד לרעיון היוזמה ומדגישים את הצורך במו"מ ישיר עם מעורבות של מדינות באזור. בינתיים נודע ששרי החוץ של רוסיה גרמניה ובריטניה לא יגיעו מחר לכינוס וישלחו נציגים בדרג נמוך יותר.

נתניהו: "שלום לא משיגים בוועידה, אלא במו"מ ישיר"

נתניהו התייחס אתמול למאמצים לקדם את תהליך השלום ושוב יצא נגד ועידה בינלאומית. "איננו מפסיקים לחפש נתיבים לשלום - כולל בסיוע התפתחויות חשובות באזור", אמר נתניהו במהלך טקס בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. "אך הדרך לשלום איננה עוברת דרך ועידות בינלאומיות שמנסות לכפות הסדר, מקצינות את התביעות הפלסטיניות ועל ידי כך מרחיקות את השלום".

במקביל, התגייס שר האוצר משה כחלון למהלך להכנסת המחנה הציוני לממשלה, על ידי כך שקרא לו להצטרף לממשלה בטענה כי יש הזדמנות נדירה למהלך מדיני רציני. במהלך טקס הענקת אזרח של כבוד מהעיר נתניה אמר כחלון: "השמועות והדיבורים על מהלך מדיני משמעותי באזור שלנו מבוססות הרבה יותר מאשר סתם רמיזות בעיתונים. יש אפשרות לתפנית משמעותית ברמה האזורית ולכן אני קורא למחנה הציוני להצטרף לממשלה ולא להחמיץ את חלון ההזדמנויות ההיסטורי שנוצר. מהאופוזיציה לא עושים תהליך מדיני ולא מייצרים שינוי".

"הוועידה תשנה את כללי המשחק" (יונתן סינדל, פלאש 90)


"זה לא הזמן והמקום לפרט", הוסיף שר האוצר, "אבל יש לנו אפשרות נדירה לתפנית משמעותית ברמה האזורית. כינונה של ועידה אזורית במסגרתה מיוצגים כלל בעלי העניין באזור, היא מתווה חשוב, רצוי וראוי. אני ומפלגת כולנו נתמוך בו ונקדם אותו בכל הכוח".

כחלון הבהיר ש"ועידה כזו תשנה את כללי המשחק ומהלך כזה יהיה זרז משמעותי להרחבה נוספת של הקואליציה. אני לא חושב שהמחנה הציוני יוכל להימנע מלקחת חלק באתגר כזה. אני מכיר בחשיבותה של אופוזיציה במשטר דמוקרטי - אבל יש כאן חלון הזדמנויות היסטורי וזה הזמן שלהם לתת יד למהלך".