ארה"ב: צירוף ליברמן מעלה תהיות

דובר מחלקת המדינה האמריקנית התייחס לצירופו לקואליציה של אביגדור ליברמן: "רבים מהשרים מתנגדים לפתרון שתי המדינות וזה מעלה שאלות לגבי איזו מדיניות תאמץ ממשלת ישראל". הוא הוסיף: "נבחן את הממשלה הזו לפי מעשיה"

אחרי שליברמן נכנס לתפקיד שר הביטחון בממשלת נתניהו - ארצות הברית מגיבה: דובר מחלקת המדינה התייחס הערב (רביעי) למינויו החדש של אביגדור ליברמן ואמר כי המהלך מעלה תהיות על מדיניות של ממשלת ישראל. "ארצות הברית תישאר מחויבת לביטחון ישראל", אמר הדובר מארק טונר. "הממשלה החדשה תיבחן על-פי פעולותיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו יודעים שרבים מהשרים מתנגדים לפתרון שתי המדינות", ציין טונר. "ראינו דיווחים שבישראל מתארים את הממשלה החדשה כממשלה הימנית ביותר. זה מעלה שאלות לגבי הכיוון של הממשלה ואיזה מדיניות היא תאמץ. יחד עם זאת, נבחן את הממשלה לפי המעשים שלה, נעבוד איתה ונחתור לפתרון שתי המדינות".

הבוקר, שעות ספורות לאחר שהושג הסכם בין משרד האוצר לבין "ישראל ביתנו", חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ אביגדור ליברמן על ההסכם הקואליציוני. החתימה תאפשר בימים הקרובים, ככל הנראה בתחילת השבוע הבא, את השבעתו של ליברמן לשר הביטחון. למרות ההסכם, בבית היהודי המשיכו להתנגד לצירופו של ליברמן לממשלה, אם לא יבוצעו שינויים בדרך ניהול הקבינט.

לקריאת ההסכם הקואליציוני לחצו כאן

לאחר חתימת ראשי המפלגות על ההסכם, מסרו נתניהו וליברמן הצהרה משותפת. ראש הממשלה פתח ואמר כי "מאז הקמת הממשלה לפני כשנה, הדגשתי כי אפעל להרחבתה. ישראל זקוקה ליציבות שלטונית כדי להתמודד עם האתגרים שבפנינו וגם כדי להתמודד עם ההזדמנויות שבפנינו. אני מקבל בברכה את ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חשובים בקואליציה. אני קורא להרצוג ולחבריו להצטרף אלינו לממשלת אחדות אמיתית שתמצה את הסיכויים לשלום - אני מחויב לקידום תהליך השלום".

לא רק בארצות הברית הגיבו לכניסתו של ליברמן ללשכת שר הביטחון. בנאום שנשא הערב לציון 16 שנה ליציאת צה"ל מדרום לבנון, כינה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה את ליברמן "מתנשא ומטורף".

"בפלסטין הכבושה ליברמן המתנשא והמטורף הוא שר במלחמה בממשלת נתניהו הקיצונית", ציין נסראללה בנאומו. "אז מה זה אומר? אני לא רוצה להקדים את הפרשנויות".