נתניהו: "מוכן להיפגש עם אבו מאזן בפריז"

במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הצרפתי מנואל ואלס הבהיר ראש הממשלה כי הוא דוחה את יוזמת השלום הצרפתית, אך הציע לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית למו"מ ישיר "בו יעלו כל הנושאים הקשים"

ייפגשו בצרפת? נתניהו ואבו מאזן

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם ראש הממשלה הצרפתי מנואל ואלס ואמר לו כי הוא דוחה את יוזמת הצרפתית במסגרתה מתוכננת ועידת שלום בתחילת חודש יוני. עם זאת, הבהיר נתניהו כי הוא מסכים לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מציע ועידה חלופית בה אשב אבו מאזן והכל יהיה על השולחן - גם התנחלויות", אמר נתניהו בהצהרה משותפת עם עמיתו הצרפתי. "אין טעם ביוזמה, אני בעד משא ומתן ישיר, אני מוכן לפגוש את אבו מאזן בכל זמן ובכל מקום - גם בפריז" הוא אמר "אני מוכן לפנות את לוח הזמנים שלי ולטוס לפריז מחר. אני אפנה את היומן שלי. ואני מקווה שאתה והפלסטינים תסכימו לזה"

ראש הממשלה הדגיש כי "שלום יושג רק דרך משא ומתן ישיר בין הצדדים שבו הפלסטינים יצטרכו לקבל הכרעה קשה -להכיר במדינה יהודית ולא להמשיך לחנך את עמם שיום אחד ישראל תיעלם. אנו רוצים שתי מדינות לשני עמים. מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה יהודית".

מנואל ואלס (רויטרס)

הוא פנה ישירות לראש הממשלה הצרפתי ואמר: "אני מפציר בך לא לאפשר למנהיגות הפלסטינית לחמוק מהבחירה הקשה הזאת. המנהיגות הפלסטינית לא רואה ביוזמה הצרפתית כעידוד לפשרה, אלא כדי להימנע מפשרה. אני מוכן לקבל החלטות קשות. אם אתה באמת רוצה לעזור להתניע שלום תעזור לנו להתניע משא ומתן ישיר עם עבאס".

נתניהו הציע יוזמה אחרת: "היא תוכל להיות בפריז כי זה מקום נפלא לחתום הסכם שלום. היא תוכל להיקרא היוזמה הצרפתית, אבל אני אשב לבד עם עבאס באליזה או כל מקום אחר שתציעו. כל נושא קשה יעלה: הכרה הדדית, הסתה, פליטים והתנחלויות . אין נושא מורכב שאי אפשר לפתור אם שני הצדדים מוכנים לדון זה עם זה".

ולאס אמר במסיבת העיתונאים כי "ננהל דיון מעמיק על העניינים הביטחוניים והמצב באיזור. לצרפת וישראל אותם אינטרסים אסטרטגיים - להילחם נגד הטרור. איום הג'יהאד הרדיקלי הוא איום על הביטחון המשותף שלנו ולכן אציע לראש הממשלה לחזק את שיתוף הפעולה בינינו".