נתניהו: "ישראל נכונה להשתתף עם מדינות ערב בקידום תהליך מדיני"

לאחר נאומו יוצא הדופן של נשיא מצרים א-סיסי, ענה לו ראש הממשלה נתניהו והודה לו על דבריו. "אני מברך על דבריו ועל נכונותו להשקיע כל מאמץ כדי לקדם עתיד של שלום וביטחון בינינו לבין הפלסטינים ועמי האזור", אמר

ראש הממשלה בנימין נתניהו עונה לדברי הפיוס של נשיא מצרים: בעקבות קריאתו של עבד אל פתח א-סיסי לשלום בין ישראל לפלסטינים, אמר היום (שלישי) נתניהו כי "ישראל נכונה להשתתף עם מצרים ועם מדינות ערב האחרות בקידום התהליך המדיני והיציבות באזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מברך על דבריו של נשיא מצרים על נכונותו להשקיע כל מאמץ כדי לקדם עתיד של שלום וביטחון בינינו לבין הפלסטינים ועמי האזור", אמר ראש הממשלה. "אני מעריך את פועלו של הנשיא א-סיסי ושואב עידוד מהמנהיגות שהוא מגלה גם בעניין חשוב זה".

בנאום יוצא דופן שנשא היום הנשיא המצרי, בו התייחס לקשרים של מדינתו עם ישראל, בחר א-סיסי לבטא מסר של תקווה ואופטימיות, והביע ביקורת על מי שסבור כי הסכם השלום בין המדינות הוא "שלום קר". א-סיסי הבהיר בנאומו כי על רקע המצב המידרדר במזרח התיכון, שלום עם הפלסטינים יהיה בגדר "נס לאזור".

הנשיא המצרי קרא לישראל ולפלסטינים לנצל את ההתפתחויות האחרונות באזור והאיץ בצדדים לאמץ את התיווך של מצרים וארה"ב במו"מ. "מהניסיון שלי כאיש שלחם ב-1967 וב-1973, אני אומר לכל מי שמאזין - אף אחד לא יודע כמה השנאה הייתה גדולה אז, לפני השלום", סיפר א-סיסי. "אני נפגש עם מנהיגים רבים וגם עם מנהיגי היהודים בגולה, ותמיד אני אומר להם שהצעד שעשינו לפני 40 שנה (השלום עם ישראל) נכתב בהיסטוריה כדף חדש שהביא אור בין העמים".

"אף אחד לא ידע שיהיה שלום אמיתי ויציב בין ישראל למצרים שיחזיק מעמד עד עכשיו", הדגיש הנשיא המצרי. "עם הזמן ראינו שזה עובד. יגידו אנשים (היהודים שנפגש איתם) שהשלום הזה לא חם, אבל אני עונה לכם: 'תקשיבו לי, השלום יהיה יותר חם אם נוכל לפתור את הבעיה של אחינו הפלסטינים'"."מדינה לפלסטינים וביטחון לישראל - ותהיה כאן תקווה"

לדבריו, "אם ניתן תקווה לפלסטינים מדינה וערבויות לביטחון לשתי המדינות (פלסטין וישראל), אנחנו המצרים מוכנים לסייע בביטחון. כך נעבור את התקופה הקשה וננצח את הייאוש. אם נעשה מאמץ אמיתי שייתן תקווה לפלסטינים וביטחון לישראלים, נכתוב עוד דף חדש, עוד יותר ממה שהיה בין מצרים לישראל".

בסיום דבריו בחר א-סיסי לפנות לישראלים ששומעים את נאומו: "לכם המנהיגים הישראליים אני אומר: יש הזדמנות. אני אומר לכם שיש הזדמנות אמיתית. אני מקווה שההנהגה הישראלית והמפלגות הישראליות יסכימו ביחד שזה הנושא החשוב".