מדוע נדחתה ועידת השלום בצרפת?

לאחר שספג ביקורת מראש הממשלה נתניהו על כוונתו לקיים ועידת שלום אזורית שתתמקד בסכסוך הישראלי פלסטיני בסוף החודש, הודיע נשיא צרפת הולנד על דחייתה. בהודעתו הבהיר הולנד כי הדחייה קשורה אך ורק לאילוצי לוחות זמנים והתעקש: "היא בהחלט תתקיים, אך בחודשי הקיץ"

דוחה את הוועידה, אבל לא בגלל הביקורת. הו (רויטרס)

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע היום (שלישי) על דחיית ועידת השלום הבינלאומית שתוכננה להתקיים בסוף החודש בפריז, אך הדגיש כי תצא לפועל במהלך הקיץ. הועידה, שבמרכזה צפוי היה לעמוד הסכסוך הישראלי פלסטיני וזכתה להתנגדות מהצד הישראלי, נדחתה בשל אילוצי לוח הזמנים של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היוזמה הצרפתית לקיום ועידת השלום, על רקע ניסיונות אמריקנים לקדם את פתרון שתי המדינות, נועדה להביא את ישראל והרשות הפלסטינים בחזרה לשולחן המשא ומתן. "ג'ון קרי אינו פנוי ב-30 למאי, ועל כן הועידה תדחה", אמר הנשיא הולנד. "היא בהחלט תתקיים, אך בחודשי הקיץ".

מחכים למזכיר המדינה קרי (רויטרס)

לפני כיומיים מתח ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקורת על יוזמת השלום הצרפתית לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "הדרך היחידה לקדם שלום אמת היא באמצעות משא ומתן ישיר בינינו לבינם, ללא תנאים מוקדמים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

"הניסיון ההיסטורי שלנו הראה שרק באמצעות משא ומתן ישיר השגנו את השלום עם מצרים, רק ככה השגנו את השלום עם ירדן", המשיך נתניהו. "כל ניסיון אחר רק מרחיק את השלום ונותן לפלסטינים פתח מילוט להימנע מלהתעמת עם שורש הסכסוך, שהוא אי הכרה במדינת ישראל".

"הדרך היחידה לקדם שלום היא באמצעות מו"מ (עמוס בן גרשום לע"מ)


שר החוץ הצרפתי הזהיר שאי עשיה תפיל את השטחים לידי דאע"ש והבהיר בשיחה עם נתניהו שצרפת תמשיך לקדם את היוזמה שלה לשלום במזרח התיכון, למרות התנגדותו. "אנחנו לא מוותרים וכך גם שאר השותפים שלנו", אמר במסיבת עיתונאים בסיום הפגישה עם ראש הממשלה. "נתניהו אמר שהוא מעוניין בשיח ישיר, אבל האופציה הזאת לא רלוונטית". עוד הוסיץ הנשיא הולנד ואמר כי "היוזמה הכרחית משום שאם לא תהיה התקדמות, אם לא תהיה מעורבות צרפתית חזקה, הטרור, המתקפות והקונפליקטים האלימים רק יימשכו".

עוד התייחס היום הנשיא הולנד גם להודעת אונסק"ו שלא תכיר בהר הבית באתר מורשת יהודית ועוררה זעם גדול בישראל. "זו הצעה מצערת שקודמה על ידי הירדנים", אמר הולנד. "אני מבטיח להיות דרוך יותר בפעם הבאה כשתוגש ההצעה הבאה בחודש אוקטובר, אבחן אותה באופן אישי".

בעקבות ההחלטה של הנשיא הצרפתי, חבר הפרלמנט היהודי מאיר חביב בירך על הדחיה ומסר לחדשות 2 "חשוב לי שלצרפת יהיה תפקיד רלוונטי בהשגת השלום במזה"ת, אבל אם אנחנו רוצים להפוך לשחקן רציני ומשמעותי, אנחנו מחוייבים להיות ניטרלים והוגנים"