מכתב הנזיפה של נתניהו לנשיא צרפת

פרסום ראשון: ראש הממשלה מחה בתקיפות בפני הנשיא פרנסואה הולנד בשל תמיכת ארצו בהחלטת אונסק"ו, שמתכחשת לקשר היהודי להר הבית. "מדובר בעיוות היסטורי והחלטה מבישה ופוגענית באופן קיצוני", כתב נתניהו. ימים ספורים לאחר מכן הביע ראש ממשלת צרפת חרטה על התמיכה

מכתב נזיפה לנשיא צרפת (רויטרס)

שר החוץ של צרפת ינחת מחר (ראשון) בישראל במטרה לקדם את היוזמה הצרפתית לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לחדשות 2 נודע כי ברקע הביקור - מכתב חריף ששלח בשבוע שעבר ראש הממשלה נתניהו לנשיא צרפת פרנסואה הולנד, שבו מחה בתקיפות על תמיכת צרפת בהחלטת אונסק"ו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כחודש אימצה סוכנות האו"ם לחינוך ותרבות הצעה בנושא הר הבית, שמתכחשת לקשר היהודי למקום. בין התומכות בהצעה הייתה גם צרפת. נתניהו כתב להולנד כי מדובר ב"עיוות היסטורי" ובהחלטה "מוטה ופוגענית באופן קיצוני".

הר הבית במוקד המחלוקת (רויטרס)

"הארגון שאמון על שימור המורשת ההיסטורית העולמית הידרדר לכדי שכתוב מחדש של חלק בסיסי ובלתי ניתן לערעור בהיסטוריה האנושית", כתב נתניהו. "בעוד שאין לנו שום אשליה בנוגע למחויבות של האו"ם לאמת או להגינות, בכנות נדהמנו לראות את חברינו הצרפתים מרימים את ידיהם בעד ההחלטה המבישה הזאת".

ראש הממשלה נתניהו הוסיף במכתבו כי "התמיכה הבינלאומית במאמצים של הפלסטינים להכחיש את ההיסטוריה היהודית ולהנציח את המיתוס של תוקפנות יהודית בהר הבית היא לא רק בלתי מוסרית, היא גם מסוכנת". ימים ספורים לאחר שליחת המכתב, הודיע ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס כי התמיכה הצרפתית בהחלטת אונסק"ו הייתה טעות ואף אמר כי מדובר בהחלטה "אומללה ומגושמת".

נתניהו צפוי להעלות שוב את הדברים גם בפגישתו עם שר החוץ הצרפתי מחר. בנוסף, למרות שמטרת ביקורו של שר החוץ הצרפתי היא לקדם את היוזמה הצרפתית לשלום, ישראל כבר הודיעה פומבית כי היא דוחה את היוזמה ותומכת במשא ומתן ישיר עם הפלסטינים. עם זאת, בכירים במשרד החוץ רמזו כי אם היוזמה תכלול הכרה בישראל כמדינה יהודית, ישראל תבחן מחדש את עמדתה.