שנה לממשלה: רק חצי מהציבור מרוצה מהתפקוד

מדד השלום של אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה חושף כמה נתונים במלאות שנה לממשלת נתניהו השלישית: מי מבעלי התפקידים הבכירים זכו להכי הרבה אמון, מי הכי מעט, האם העם באמת עם הגולן, האם רוב יהודי חשוב מארץ ישראל השלמה ואת מי הישראלים מעדיפים, טראמפ או קלינטון? הנתונים המלאים

מה הציבור חושב על הממשלה (חיים צח / לע"מ)

מה חושב הציבור על תפקוד הממשלה? נתונים של מדד השלום החודשי שמפרסמים הבוקר (שני) אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה מראים כי פחות ממחצית הציבור מעריך באופן חיובי את תפקוד ממשלת נתניהו. המדד בדק שורה של תחומים, בהם התחום המדיני, הכלכלי והביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הציון הכללי לו זכתה הממשלה בעיני הציבור הוא 5 מתוך 10. בתחום הביטחון הציבור חצוי - 47% העריכו את תפקוד הממשלה בתחום זה כ"טובים" או "טובים מאד", ואחוז דומה כ"לא כל כך טובים" או "בכלל לא טובים". דווקא בתחום הכלכלי הציבור מרוצה מעט יותר - 58% מהציבור העריכו באופן חיובי את תפקוד הממשלה בתחום זה.

במישור המדיני, 52% מהנשאלים היהודים חשבו ששמירת הרוב היהודי במדינה חשובה יותר מריבונות ישראלית בכל השטחים. זאת, למרות ש-71.5% מהציבור היהודי התנגד להגדרת השליטה של מדינת ישראל בשטחים באמצעות המושג "כיבוש".

איזנקוט - האישיות הפופולרית ביותר בסקר (פלאש 90)

בהשוואה בין מצביעי מפלגות הקואליציה והאופוזיציה, שביעות הרצון מניהול ענייני הביטחון שונה משמעותית. 68% מתומכי ש"ס נתנו הערכה חיובית לעשייה של הממשלה בתחום, לעומת 37% בלבד שהשיבו כך מבין מצביעי המחנה הציוני. הערכת הממשלה בתחום הביטחוני בקרב מצביעי מרצ נמוכה עוד יותר, ורק 32% ענו בחיוב לשאלה זו.

רוב הציבור: ירושלים לא מאוחדת (פלאש 90)

ממצאים נוספים בתחום הביטחוני מראים כי 64% מהציבור היהודי חוששים לביטחונם האישי או ביטחונם של קרוביהם, ירידה של 5% בהשוואה לחודש שעבר. בקרב הנשאלים הערבים המצב גרוע יותר - 73% הביעו חשש לביטחונם. הצהרתו של נתניהו בנוגע לעתיד הגולן, לאור ההתפתחויות בסוריה, מפלגת את הציבור היהודי והערבי: 51% מהיהודים תמכו בהצהרה, לעומת 60% מהנשאלים הערבים שהתנגדו לה.

אלשיך ואיזנקוט בראש, הרצוג הרחק מאחור

במדד נבדקה גם רמת האמון שמביע הציבור בבעלי התפקידים הבכירים במדינה. ראשי זרועות הביטחון - הרמטכ"ל גדי איזנקוט והמפכ"ל רוני אלשיך זכו לרמת אמון גבוהה (71% ו-56% בהתאמה). גם שר הביטחון משה יעלון זכה לרמת אמון גבוהה של 58%. ראש הממשלה נתניהו זכה רק ל-40% תמיכה, ובתחתית הרשימה הזו נמצא יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, עם 15% תמיכה בלבד.

הקרב בארה"ב: מעדיפים קלינטון (רויטרס)

ומה בנוגע לבחירות בארצות הברית? 40% מהיהודים סבורים כי הילרי קלינטון עדיפה לישראל, לעומת 31% שסבורים כי דונלד טראמפ עדיף מהבחינה הזו. שאלה שונה בסקר חשפה כי 62% מהנסקרים היהודים סבורים כי אם טראמפ ייבחר לנשיאות הוא יהיה מחויב לשמור על ביטחונה של ישראל. זאת לעומת 48% שסבורים שקלינטון תבלום כל מאמץ לתקוף או לבודד את ישראל.