ישראל דחתה את יוזמת צרפת לוועידת שלום אזורית

בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה דוחה ישראל באופן רשמי את התכנית הצרפתית לקיום ועידה שמטרתה לחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים: "הדרך הטובה ביותר להגיע לכך היא קיום משא ומתן ישיר"

ישראל אומרת "לא" ליוזמה הצרפתית (רויטרס)

ישראל דוחה באופן רשמי את יוזמת השלום של צרפת: כחודשיים לאחר שפורסמה לראשונה, מבהירה היום (חמישי) ישראל כי אין בכוונתה להיענות ליוזמה הצרפתית לכנס ועידת שלום אזורית, שבמסגרתה אמור להתחדש המשא ומתן בינה לבין הרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"ישראל דבקה בעמדתה כי הדרך הטובה ביותר לפתרון הסכסוך בין ישראל לבין הפלסטינים הוא מו"מ ישיר ובילטראלי", נמסר בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה. "ישראל מוכנה להתחיל אותו מיידית ללא תנאים מוקדמים. כל יוזמה מדינית אחרת מרחיקה את הפלסטינים משולחן המו"מ הישיר".

בפברואר האחרון, הגישה צרפת למדינות החברות במועצת הביטחון מסמך לפיו היא יוזמת מפגש בין ישראל והפלסטינים כבר בקיץ הקרוב, במהלך חודש יולי. חודש לפני כן, פורסם כי יוזמה צרפתית אחרת מנסה להפגיש בין ראש הממשלה נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במסגרת ועדה אזורית שתתקיים בפריז.

"היוזמה הצרפתית היא איוולת, רעיון מטופש"

בכירים בישראל מתחו אז ביקורת על התנאי והתכתיב שהצרפתים הציגו בשלב מאוחר יותר, לפיו כישלון במשא ומתן יוביל להכרה מצד פריז במדינת פלסטין. "זו פשוט איוולת, רעיון מטופש", אמר בכיר בירושלים.

"נכיר במדינה פלסטינית". השר לשעבר פביוס (חדשות 2)


הבכירים הסבירו כי אין זה אומר שישראל לא תיענה לרעיון לקיים פגישות או משא ומתן, אך כי ברור שהתנאי הצרפתי מעודד את הפלסטינים לנהל מו"מ בלי ויתורים ובלי גמישות כי הם יודעים שכישלון יוביל לתוצאה רצויה מבחינתם.

שר החוץ לשעבר של צרפת, לורן פביוס, הצהיר כשבוע לאחר הפרסום אודות היוזמה, כי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית - זאת אם לא ייפתר המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים. "כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס. מדבריו עלה כי צרפת מאסה בקיפאון המדיני ובאי ההידברות בין ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן בנושא.

אבו מאזן והולנד. ארכיון (רויטרס)


בתגובה לדחיית ממשלת נתניהו את היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום בינלאומית, אמר היום (חמישי) ח״כ נחמן שי: "בפתח האביב ממשלת נתניהו מזמנת לנו חורף פוליטי. זאת ממשלת דובוני לא לא. לא על כל דבר. הממשלה משקיעה אותנו בבידוד מדיני ובהסדר כפוי, נגד רצונה של ישראל. ללא עתיד וללא תקוה."