פרסום ראשון | הרמטכ"ל לשרים: "אבו מאזן נלחם בטרור"

זמן קצר אחרי העימות בישיבת הקבינט בין נתניהו לבנט, עדכנו אנשי הצבא את השרים במגעים עם הפלסטינים והבהירו כי הרשות פועלת לרסן את ההסתה ואוספת סכינים מבני נוער. איזנקוט וגורמי הביטחון ייחסו את הירידה במספר הפיגועים לפעילותו של אבו מאזן - אך הבהירו כי אין הסכם שמונע מהם לפעול בערים הפלסטיניות

פרסום ראשון: זמן קצר אחרי העימות הקולני בישיבת הקבינט אתמול (רביעי), בו איים נתניהו על בנט בפיטורים, עדכנו בכירי הצבא את השרים במגמות של גל הטרור. במהלך הישיבה הסביר הרמטכ"ל גדי איזנקוט לשרים כי אבו מאזן הגביר בתקופה האחרונה את מלחמתו בטרור: בהערכת המצב ייחסו גורמי הביטחון את הירידה במספר הפיגועים ליו"ר הרשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התדרוך התקיים במהלך ישיבת הקבינט בה איים נתניהו לפטר את בנט בשל סוגיית פעילות צה"ל בערים הפלסטיניות: זמן קצר לאחר חילופי הדברים התקיים דיון בזק בנושא, והוצגה לשרים תמונת מצב מעודדת. הרמטכ"ל וגורמי הצבא עדכנו שאבו מאזן וגורמי הביטחון הפלסטיניים הגבירו את הפעילות נגד הטרור.

"אוספים סכינים מבני נוער בבתי הספר"

כמו כן הבהירו בכירי הצבא כי אין הסכם מחייב ואין הגבלות על פעולות צה"ל בשטחי A. איזנקוט גם אמר לשרים כי ישנה התקדמות משמעותית בפעולות הפלסטינים נגד הטרור: הם הגבירו את פעולותיהם מ-10% ל-40%, כולל מעצרים ופעולות סיכול נגד בודדים ותשתיות טרור.

הרמטכ"ל עדכן כי אנשיו של אבו מאזן אספו סכינים מבני נוער בבתי ספר וכי חלה ירידה מסוימת בהסתה הממוסדת של הרשות - ולמרות זאת אין התחייבות ישראלית שלא לפעול בשטח אם יש צורך ביטחוני.

כיממה לאחר העימות בין ראש הממשלה ליו"ר הבית היהודי, גורמים מדיניים אומרים שדרישת בנט להפוך את העניין הטקטי למדיני הוא "גול עצמי לישראל". הגורמים הדגישו כי הפלסטינים רצו הסכם שיסדיר את הפעילות, בעוד ישראל התנגדה: "זה לא צריך לעבור מהמישור הביטחוני למדיני". 

כפי שפורסם אתמול, במהלך הישיבה בנט דרש לקיים דיון בנושא פעילות צה"ל בשטחי A וטען כי מסתירים מידע מהשרים בסוגיה זו. בנט בא בדרישה זו לנתניהו לאחר שלא ראה שהנושא נמצא על סדר היום של הקבינט, ונתניהו השיב לו שיש תכנית קבועה לדיונים בקבינט - ושהרמטכ"ל צפוי לעדכן בנושא זה.

את בנט זה לא שכנע, הוא זעם וסינן לעבר רה"מ והשרים: "אתם לא עומדים בהבטחות ומסתירים פעולות". בתגובה לדברים החריפים, הבהיר לו נתניהו: "תירגע - או שאפטר אותך". גם חברים נוספים בקבינט חשבו שהסגנון של בנט היה לא ראוי. השר זאב אלקין פנה לבנט ואמר לו: "יש סגנון לדבר עם רה"מ וזה לא מקובל".