נתניהו: "לא יהיו מצלמות במסגדי הר הבית"

למרות הדיונים הקדחתניים בניסיון להרגעת הרוחות בעיר העתיקה, ראש הממשלה הודיע כי לא יוצבו מצלמות עד חג הפסח. כמו כן הזהיר נתניהו מהסתה נוספת לקראת החג והבהיר כי אין מהלכים להפסקת פעילות צה"ל בערים הפלסטיניות. ומה אמר על חקירת הרצוג?

מצלמות? לא עד הפסח (רויטרס)

אחד הגורמים המלבים את גל הטרור הנוכחי הוא העימותים שפרצו בהר הבית - והטענות ברשות הפלסטינית לפיה ישראל מנסה לשנות את הסטטוס-קוו במתחם הקדוש. כבר לפני מספר חודשים הושגו הבנות בינלאומיות עם ירדן האחראית על הווקף וסוכם על הצבת מצלמות בהר, אך היום (שני) עדכן ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "מעריך שלא יספיקו להתקין את המצלמות בהר הבית עד חג הפסח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו כן הבהיר נתניהו כי לא יוצבו מצלמות בתוך המסגדים עצמם, למרות החשש ממתבצרים או עימותים אלימות. בפגישה עם תא הכתבים המדיניים ראש הממשלה גילה כי ירדן התנגדה להכנסת מצלמות לתוך המסגדים, וישראל נעתרה לבקשתה והצדדים סיכמו שיהיו מצלמות המכוונות לפתחי המסגדים. 

בהמשך הזהיר נתניהו מפני נסיונות התססה והסתה שהחלו את גל הטרור לפני כחצי שנה: כמו כן התייחס ראש הממשלה לדיווחים על שינוי מדיניות בשטחים והכחיש שמתגבש הסדר רשמי עם הרשות הפלסטינית למניעת כניסת צה"ל לערים הפלסטיניות.

אישר מגעים להקמת ממשלת אחדות (עמוס בן גרשום לע"מ)

נתניהו אישר כי מתקיימים דיונים בין דרגי העבודה "כשהעיקרון המנחה אינו חדש: אם הרשות תעשה יותר, אנחנו נעשה פחות, אבל הבהרנו שלא נוותר על זכותינו להיכנס לכל מקום, כדי להבטיח את ביטחון הישראלים". גורם מדיני בכיר אמר כי לאחרונה יש שיפור בתאום הביטחוני ובפעולות של הרשות הפלסטינית. הגורם ציין כי ישראל צמצמה באופן משמעותי את הכנסת המלט לרצועה, כתוצאה מפעילות חמאס לחדירה לעבר ישראל.

הפגישה הוקדשה לא רק לנושאי חוץ, אלא גם לקרבות הפוליטיים: נתניהו תקף את ליברמן בחריפות והכחיש בתוקף שיש מגעים חשאיים בינו ובין אבו מאזן. לתא הכתבים המדיניים אמר ראש הממשלה: "הפגישות החשאיות היחידות הן בין ליברמן ללפיד שמנסים לתאם הקמת ממשלה חלופית מוטה שמאל". הוא אמנם אישר כי התנהלו מגעים עם המחנה הציוני וצירופו לממשלה, אך אמר שהמגעים לא הבשילו ולא הביאו לתוצאה. לדבריו החקירה של הרצוג בוודאי לא סייעה להתקדמות המגעים.