"לא נוותר על הסרת המצור מעזה"

למרות הצהרותיו של שר החוץ הטורקי בסוף השבוע האחרון לפיהן חלה התקדמות במגעים לפיוס עם הטורקים, הנשיא ארדואן מבהיר כי טרם הושג הסכם רשמי. "לא נסוגים מהדרישה להפסיק את הסגר שהוטל על רצועת עזה", אמר דוברו

מתרחק מפיוס? ארדואן (רויטרס)

האם הפיוס עם טורקיה הולך ומתרחק? דוברו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום (שני) כי טורקיה לא תיסוג מדרישתה להסיר את המצור מעל עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדובר איברהים קאלין אמר כי טורקיה לא מוכנה לוותר על פתיחת הסגר שמטילה ישראל על רצועת עזה. הוא ציין כי אין בשלב זה הסכמות על נוסח לשיקום היחסים בין המדינות וכי השיחות בנושא צפויות להימשך בשבועות הקרובים.

דברי דוברו של ארדואן באים בניגוד להודעת משרד החוץ הטורקי מיום שישי האחרון, לפיה חלה התקדמות משמעותית לקראת הודעה רשמית על חידוש היחסים, במסגרת השיחות בין הצוותים הטורקים והישראלים. שר החוץ הטורקי אמר שקיים סיכוי שהסכם הפיוס בין המדינות ייחתם כבר בפגישה הבאה, שתתקיים בקרוב.

"הצוותים סוגרים פערים"

"הצוותים השיגו התקדמות בסיכום פרטי ההסכם והם סוגרים את הפערים הנותרים", אמר השר בהודעה. "הם הסכימו לסגור את הקצוות האחרונים בפגישה הבאה, שתיקבע למועד קרוב".

בשיחות הפיוס השתתפו סגן המזכיר הטורקי פרידון סיניריולו, שליח ראש הממשלה יוסף צ'חנובר ויו"ר המועצה לביטחון לאומי בישראל יעקב נגל והן החלו בנימה חיובית, בעיקר על רקע שיתוף הפעולה בין המדינות לאחר פיגוע הטרור באיסטנבול, בו נרצחו שלושה אזרחים ישראלים.

השר הטורקי לא פירט מה יהיו סעיפי ההסכם, אך אנקרה הצהירה בעבר כי לא תהיה נורמליזציה של היחסים בין המדינות אם ישראל לא תפצה את נפגעי משט המרמרה לעזה ב-2010 שאותו עצרו לוחמי השייטת בפשיטה בלב ים. מנגד, הצהירה ממשלת ישראל כי המכשול העיקרי מצידה הוא סוגיית נוכחות חמאס בטורקיה.