טורקיה: "הסכם עם ישראל כבר בפגישה הבאה"

לקראת פיוס? בתום פגישת המו"מ בין המשלחת הישראלית למשלחת הטורקית בלונדון, אמר שר החוץ הטורקי כי חלה התקדמות של ממש והצוותים סיכמו על סיום ניסוח ההסכם "במועד קרוב". "הצוותים השיגו התקדמות והם סוגרים את הפערים הנותרים", אמר השר

לקראת פיוס? ארדואן ונתניהו (רויטרס)

בדרך לשיקום היחסים בין ישראל לטורקיה? שר החוץ הטורקי הודיע הבוקר (שישי) על התקדמות ממשית בשיחות שנערכות בין משלחות משתי המדינות בלונדון, ואמר כי קיים סיכוי שהסכם הפיוס בין המדינות ייחתם כבר בפגישה הבאה, שתתקיים בקרוב. "הצוותים השיגו התקדמות בסיכום פרטי ההסכם והם סוגרים את הפערים הנותרים", אמר השר בהודעה. "הם הסכימו לסגור את הקצוות האחרונים בפגישה הבאה, שתיקבע למועד קרוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחות הפיוס משתתפים סגן המזכיר הטורקי פרידון סיניריולו, שליח ראש הממשלה יוסף צ'חנובר ויו"ר המועצה לביטחון לאומי בישראל יעקב נגל והן החלו בנימה חיובית, בעיקר על רקע שיתוף הפעולה בין המדינות לאחר מתקפת הטרור באיסטנבול, בה נרצחו שלושה אזרחים ישראלים.

השר הטורקי לא פירט מה יהיו סעיפי ההסכם, אך אנקרה הצהירה בעבר כי לא תהיה נורמליזציה של היחסים בין המדינות אם ישראל לא תפצה את נפגעי משט המרמרה לעזה ב-2010 שאותו עצרו לוחמי השייטת בפשיטה בלב ים. מנגד, הצהירה ממשלת ישראל כי המכשול העיקרי מצידה הוא סוגיית נוכחות חמאס בטורקיה.

התנאי של ישראל: גירוש חמאס מטורקיה

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון המשיכו להתעקש בשבועות האחרונים כי לא תיתכן חזרה לשגרה ביחסים עם אנקרה, כל עוד חמאס ממשיך להחזיק מטה מרכזי שמתאם - מאדמת טורקיה - פיגועים בישראל.

טורקיה החליפה למעשה את מצרים ואת סוריה והפכה למטה העיקרי של חמאס, ובישראל דורשים פירוק מלא של המטה הזה. בירושלים מדגישים כי לא יהיו מוכנים להסתפק בצעד סמלי, כמו גירושו של בכיר חמאס סלאח ערורי, אלא בעקירה מוחלטת של פעילות חמאס במדינה.