"סימני שאלה בנוגע למחוייבות ישראל לפתרון 2 המדינות"

בממשל האמריקני מותחים ביקורת על הרס בתי הפלסטינים בירושלים ובגדה המערבית. דוברת מחלקת המדינה: "הדבר מעמיד בסימן שאלה את מחוייבותה של ישראל לפתרון שתי המדינות באזור"

מזכיר המדינה ג'ון קרי (ארכיון) (רויטרס)

ארצות הברית שוב מותחת ביקורת על המדיניות הישראלית, הפעם בנוגע להריסת בתי פלסטינים במזרח ירושלים ובגדה המערבית. דוברת מחלקת המדינה, אליזבת טרודו אמרה במהלך הלילה (שבת) כי וושינגטון מוטרדת מהצעדים ש"מעלים שאלות בנוגע למחויבות הישראלית לפתרון שתי המדינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתדרוך של מחלקת המדינה ציינה טרודו כי "וושינגטון מודאגת מההריסות", זאת לצד המשך הבנייה הישראלית בהתנחלויות. "הדבר מערער את האפשרות ליישום פתרון שתי המדינות", ציינה.

בהמשך הבהירה טרודו כי מדיניות ההריסה "מעמידה בסימן שאלה את מחויבותה של ממשלת ישראל לרעיון שתי המדינות".

סוכנות הידיעות רויטרס מציינת כי רק בתחילת חודש מרס הרסה ישראל בית ספר שנבנה בכפר הבדואי חרבת טאנה שבגדה המערבית. בית הספר, שנבנה בסיוע של האיחוד האירופי, שימש כ-23 ילדים באזור שכעת נותרו ללא מסגרת. עוד דווח כי הריסת בית הספר באה בנוסף להריסתם של כ-17 בתים במהלך התקופה האחרונה, וכן השמדתם של 21 של דירים ולולים.

מוקדם יותר השבוע הדף ראש הממשלה מתקפה נוספת מטעם האמריקנים בנוגע למדיניות ישראל, לאחר שסנאטורים דמוקרטים בראשות הסנאטור פטריק לייהי, קראו לשקול מחדש את הסיוע הביטחוני הניתן לישראל, משום שלטענתם היא מפרה את זכויות האדם של הפלסטינים. "צה"ל וכוחות הביטחון אינם רוצחים, ומגנים בגופם באופן מוסרי על עצמם ועל אזרחים חפים מפשע מפני מחבלים צמאי דם", כתב נתניהו.

ראש הממשלה טען כי המכתב היה אמור להיות מופנה למי שמסית ילדים למעשי רצח. "היכן הדאגה לפגיעה בזכויות האדם של הישראלים הרבים, שנרצחו ונפצעו ע"י מרצחים נפשעים?", הוסיף.