ברזיל? דני דיין ימונה לקונסול הכללי בניו יורק

נתניהו מינה את דני דיין לתפקיד. "מי שלא רצה אותנו בברזיליה קיבל אותנו בניו-יורק", אמר דיין. "אין לי ספק שאדע לייצג את עמדות ממשלת ישראל". באחרונה התעכב מינויו של דיין לתפקיד השגריר בברזיל‎‎‏

(פלאש 90)

לא יהיה השגריר בברזיל: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הבוקר (שני) למנות את יו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לקונסול הכללי בניו יורק. דיין יחליף את עידו אהרוני, איש משרד החוץ, שמסיים את תפקידו. דיין היה מועמד לתפקיד השגריר בברזיל במשך מספר חודשים, אך בברזיל ניסו לעכב את המינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו לא התקפלות", אמר דני דיין לגל"צ בתגובה להודעה על מינויו. "אני לא חושב שהתקפלנו, לא הייתה ברירה. ומי שלא רצה אותנו בברזיליה, קיבל אותנו בניו יורק. אין לי ספק שהמקרה של ברזיל הוא יוצא דופן, ואם היינו רוצים היינו מחכים כמה חודשים וגם בברזיל המינוי שלי היה מאושר".

לדבריו, הוא דווקא מעדיף את תפקיד הקונסול בניו יורק על פני התפקיד שיועד לו מלכתחילה. "כשראש הממשלה ביקש ממני באוגוסט ליטול על עצמי את תפקיד השגריר בברזיליה, ביקשתי שני תפקידים אחרים: הקונסול הכללי בניו יורק או שגריר ישראל באו"ם", העיד דיין. "האו"ם היה תפוס, אז קיבלתי את ניו יורק, וזה מה שאני חושב שאני יודע לעשות הכי טוב".

"אוכל לעשות חידוד מערכות של ההסברה הישראלית בצפון אמריקה ובארה"ב כולה", טען דיין. "אני דוגל בהפיכת ישראל לדו-מפלגתית בפוליטקיה האמריקנית. האתגר הגדול ביותר הוא לדבר בשפה ליברלית את העמדות של ממשלת ישראל. זה לא סותר".

"בכל מה שנוגע ליהודי ארה"ב, אני אדע לדבר עם כולם - מחרדים ועד רפורמים, מליברלים ועד שמרנים, מחילונים ועד דתיים", הבטיח דיין. "אין לי ספק שאדע לנהל שיח עם כולם ולייצג בשיח הזה את עמדות ממשלת ישראל".

"ברזיל נקלעה לנושא ה-BDS"

גורמים במשרד החוץ האשימו לאחרונה את ברזיל בעיכוב המינוי של דיין לשגריר ישראל במדינה מתוך "חרם אישי". "האם המתנחל הבא שיימצא להיות שגריר יוכל למלא תפקיד דיפלומטי או שנסכים לכך ש-700 אלף ישראלים פסולים לשגרירות", תהה דיין בשיאה של הפרשה.

דיין הסביר כי "יש פה טעות אופטית - חושבים שזה נושא הדדי בין ישראל לברזיל, אבל ברזיל נקלעה שלא לטובתה לנושא ה-BDS פה. סאיב עריקאת עוסק בסיכול המינוי שלי, קרא לי פושע מלחמה וכך אנחנו צריכים להתייחס לזה".

"כפי שישראל התנגדה לסימון מוצרים, צריך להתנגד גם לסימון אנשים", הוסיף. "סימון אנשים יותר חמור מסימון מוצרים, זו עליית מדרגה. הממשלה לדעתי צריכה לקבוע עמדה לנושא". בביקורת מרומזת על הממשלה אמר דיין: "יש גורמים בירושלים שחושבים שמדיניות של 'שב ואל תעשה' היא התשובה הטובה ביותר, אני חושב שהם טועים - אני חושב שזה עניין עקרוני".