נתניהו: "אנחנו במערכה עולמית נגד הטרור"

לראשונה מזה למעלה משנה, השיב ראש הממשלה לשאלות של עיתונאים ישראלים: נתניהו טען כי רצף הפיגועים הוא "מאבק של בני האור מול בני החושך" וטען כי הטרור לא נובע מכיבוש אלא מתקווה לח'ליפות קיצונית. "הטרור בא בגלים וגם פוחת, צריך אורך רוח", הוסיף

"לומדים מאיתנו בעולם". נתניהו, ארכיון (חיים צח לע"מ)

"מדינות רבות בעולם לומדות מאיתנו כיצד להיאבק בטרור": ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (רביעי) עיתונאים ישראלים והצהיר כי ישראל מחויבת למאבק העולמי בטרור - "קרב של בני האור מול בני החושך". בהמשך השיב נתניהו לשאלות התקשורת המקומית - לראשונה מאז הבחירות למעשה - והדף את הטענות לפיהן היחסים עם אובמה במשבר: "יש חילוקי דעות וגם לא מעט הסכמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים לעם הבלגי - אם יש עם אחד בעולם שיודע מה עובר עליהם, אלו אזרחי ישראל שעומדים בגבורה מול מתקפות טרור", הוסיף נתניהו. "הצעתי להם את מלוא הסיוע במאבק בטרור - סיוע מודיעיני וביטחוני. זו מערכה עולמית נגד הטרור. הטרור מכה בכל מקום – בכל המקומות הטרור אינו נובע מקיפוח אלא מאידיאולוגיה רצחנית".

נתניהו הצהיר כי "הטרור לא נובע מהכיבוש אלא מהתקווה של מחבלי דאע"ש להצליח להקים בכל אירופה ח'ליפות אסלאמית ומהתקווה של המחבלים הפלסטינים להקים מדינת טרור. אנחנו חייבים לפעול יחד כדי לשלול מהם את התקווה הזו. אם המדינות ישלבו ידיים, אנחנו ננצח את הטרור הרבה יותר מהר. המאבק הזה סוחף את כל העולם ומכה בהיקפים עצומים, ואנחנו פועלים נגדו ואני מעריך את הגיבוי של אזרחי ישראל".

"הטרור לא נובע מייאוש" (עד ראייה)

"גל הטרור גם פוחת"

לאחר מכן התפאר נתניהו בהישגים של מערכת הביטחון מול הטרור - והביע אמון ביכולתה לבלום את ההסלמה: "לא בכדי מדינות רבות בעולם באות אלינו כדי ללמוד מהניסיון שלנו במאבק נגד הטרור. הטרור בא בגלים והטרור גם פוחת. צריך אורך רוח וסבלנות וצעדים שלא אפרט כאן, כל אחד מבין שאנחנו עומדים מול הסתה וטרור סכינים ומספריים. אנחנו בעין הסערה וצריך נחישות ובהירות וגם תקיפות רבה מאוד - ביד חזקה ובזרוע נטויה".

כאשר נשאל על הדיווחים לפיהם התעמת עם אובמה בעבר, השיב ראש הממשלה: "תשאיר לי משהו לזכרונות, שאין לי כוונה לכתוב אותם בזמן הקרוב. אנחנו מקיימים מגע שוטף על בעיות שמטרידות את ישראל וארה"ב ולפעמים יש חילוקי דעות ולפעמים הסכמות - אני צריך לבטא את מה שחשוב כדי להבטיח את ביטחון ישראל, ואני מבטא זאת בכבוד". על היחסים עם השלטון באנקרה אמר: "שיתוף הפעולה עם טורקיה הוא טוב, אין לנו טענות כלפיו. אם זה יתאפשר, אנחנו ננרמל את היחסים. יש מגעים והם מתקדמים, ואני מקווה שהם יבשילו".

לקראת סוף דבריו הפנה נתניהו איום מרומז כלפי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, שאיים לפגוע בכור הגרעיני: "לא הייתי מציע לו לנסות את נחישותה של ישראל, הוא יודע היטב מדוע הוא יושב בבונקר". על המאמץ להחזרת אברה מנגיסטו וגופות החללים מעזה אמר: "יש מאמץ בלתי פוסק, מקיים על כך פגישות מדי כמה ימים אבל מטבע הדברים, הדברים הללו יכולים להתקדם ככל שהם נמצאים הרחק מעין הציבור". לבסוף, סיכם, "הממשלה תמשיך להחזיק מעמד - כמעט כל שבוע אנחנו מקבלים החלטות ומהלכים. לקואליציה של 61 היו הרבה הישגים".