צפו: האיחוד המרגש של יהודי תימן שעלו לארץ

היהודים שהגיעו לארץ במבצע חשאי, בסיוע אמריקני מיוחד, התאחדו עם קרוביהם במרכז קליטה - ובירכו על הרגע ההיסטורי. יו"ר הסוכנות היהודית: "רגע משמעותי ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העלייה ארצה". הסיפור המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית

המבצע החשאי הסתיים באיחוד משפחתי: שעות ספורות לאחר העלייה הדרמטית של 17 יהודים מתימן לישראל, הגיעו חלקם למרכז קליטה בבאר שבע - בו נפגשו עם בני משפחותיהם. עלייתם התאפשרה לאחר פעילות חשאית של הסוכנות היהודית, שנמשכה כשנה. הסיפור המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראש קבוצת היהודים שעלתה נמצא הרב סלימן דהרי, שבא עם הוריו ואשתו ופגש בלילה את ילדיו במרכז הקליטה. הרב הביא עמו ספר תורה עתיק בן כ-800 שנה שכתוב על קלף מעור בהמה והשתמר במשך מאות שנים: דהרי סיפר כי הוא חלם להביא את הספר עמו לישראל - וכעת הגשים חלום.

הקבוצה שנחתה היום כוללת 12 יהודים מהעיר ריידא שבמחוז עומראן ועוד משפחה בת 5 נפשות מהעיר צנעא. אבי המשפחה שעלתה מצנעא הוא בנו של אהרון זינדאני ז"ל, שנרצח בהתקפה על רקע אנטישמי בשנת 2012. לאחר הרצח העלתה הסוכנות היהודית את אשתו וילדיו לישראל והביאה את גופתו לקבורה בארץ.

במבצע החשאי הייתה מעורבת גם מחלקת המדינה של ארצות הברית, וגורמים אמריקניים רשמיים סייעו לתאם את המעבר המורכב לאחר התנכלויות לקבוצת היהודים בדרך לישראל. שליחי הסוכנות היהודית ליוו את הקבוצה בחודשים האחרונים, ואמש קיבלו את פניהם עם הגיעם לנמל התעופה בן גוריון. כמו כן נודע לחדשות 2 כי אחד ההורים של העולים נדקר לאחרונה על רקע אנטישמי. כרגע נותרו בתימן רק כ-50 איש שסירבו לעלות, לאחר שכ-200 עלו בשנים האחרונות.

"סגירת מעגל" (חדשות 2)

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי אמר כי "זהו רגע משמעותי ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העלייה ארצה. מאז מבצע מרבד הקסמים ועד היום סייעה הסוכנות היהודית להבאת יהדות תימן הביתה לישראל". שרנסקי הוסיף: "השבוע הבאנו משימה זאת לסיומה. פרק זה בהיסטוריה של אחת הקהילות העתיקות בעם היהודי בא אל סיומו, אך תרומתה הייחודית של יהדות תימן בת ה- 2000 שנה תמשיך כאן במדינת ישראל".