יהודים מתימן הועלו במבצע חשאי

פרסום ראשון: על רקע המלחמה המשתוללת במדינה, נחת הלילה בנתב"ג מטוס ובו קבוצה של 17 יהודים שהביעו רצון לעלות. הם חולצו במבצע מורכב בסיוע מחלקת המדינה האמריקנית והועברו למדינה שלישית ממנה הגיעו לארץ. הסיפור המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית

מבצע חשאי להעלאת שארית יהודי תימן הסתיים בהצלחה: במהלך הלילה (בין ראשון לשני) הגיעה לישראל קבוצה של יהודי תימן, שחולצו ממלחמת האזרחים העזה המתרחשת במדינה. עלייתם התאפשרה לאחר פעילות חשאית של הסוכנות היהודית, שנמשכה כשנה. הסיפור המלא ישודר הערב במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בקבוצה של 17 יהודים שהגיעה לישראל, ובראשם הרב סלימן דהרי שבא עם הוריו ואשתו ופגש בלילה את ילדיו במרכז הקליטה. הרב הביא עמו ספר תורה עתיק בן כ-800 שנה שכתוב על קלף מעור בהמה והשתמר במשך מאות שנים: דהרי סיפר כי הוא חלם להביא את הספר עמו לישראל - וכעת הגשים חלום.

במבצע החשאי הייתה מעורבת גם מחלקת המדינה של ארצות הברית, וגורמים אמריקניים רשמיים סייעו לתאם את המעבר המורכב לאחר התנכלויות לקבוצת היהודים בדרך לישראל. שליחי הסוכנות היהודית ליוו את הקבוצה בחודשים האחרונים, ואמש קיבלו את פניהם עם הגיעם לנמל התעופה בן גוריון.

כמו כן נודע לחדשות 2 כי אחד ההורים של העולים נדקר לאחרונה על רקע אנטישמי. כרגע נותרו בתימן רק משפחות בודדות שסירבו לעלות.

מי שסייע בין היתר להעלאת חלק מהיהודים הוא ח"כ וסגן השר איוב קרא, שכבר בשבוע שעבר עזר להביא את משה יהודה דהרי ואשתו לארץ בפעילות מורכבת. "בכך הסתיימה באופן רשמי עליית מרבית יהודי תימן", בישר הבוקר קרא, "אני שמח שהגשמתי מטרה חשובה מאוד לאחי היהודים בני תימן בעלייתם לישראל, אין מטרה נעלה יותר מלהציל נפש בישראל, והצלחנו להעלות משפחות יהודיות שהיו בסכנת חיים והתבוללות".

ארכיון (רויטרס)

לא מדובר במבצע החשאי הראשון על אדמת תימן בשנים האחרונות: ב-2013 הובאה קבוצה של כ-20 עולים מתימן תחת סיפור כיסוי, דרך מדינה שלישית. הקבוצה הועלתה לאחר שנרצחו שניים מחברי הקהילה היהודית במדינה - והועברה למרכז קליטה בבאר שבע. ב-2009 נחתה בישראל קבוצה של 10 עולים מהעיר ריידה בתימן: באותו מקרה היה מדובר על בני משפחה שסבלו מהתנכלויות.

אוהד חמו השתתף בהכנת הידיעה.