"הבנייה בהתנחלויות מקטינה את הסיכוי לשלום"

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר בכינוס השנתי של השדולה הפרו ישראלית בוושינגטון כי "ביבי מאמין שהוא יכול פשוט להמשיך ללא הפרעה, אבל אני לא". הוא הדגיש כי "על שני הצדדים להראות את מחויבותם לפתרון שתי המדינות, מעבר למילים"

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן קרא הלילה (שני) לממשלת ישראל להראות את מחויבותה לפתרון שתי המדינות ולסיום הסכסוך עם הפלסטינים על ידי כך שתפסיק את הרחבת ההתנחלויות. בנאומו בוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, איפא"ק, הוא אמר כי הבנייה "מחלישה את הסיכוי לשלום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המדיניות של ממשלת ישראל להרחיב את ההתנחלויות, ובאופן שיטתי ועקבי להכשיר מאחזים ולתפוס עוד שטח מקטינה לדעתי את הסיכוי להטמעת פתרון שתי המדינות", אמר ביידן. סגן הנשיא אף מתח ביקורת על עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהבנייה לא תפריע לכל תהליך עתידי לסיום הסכסוך. "ביבי מאמין שהוא יכול פשוט להמשיך ללא הפרעה, ואני מאמין שהוא מאמין בכך, אך אני לא", הוסיף ביידן.

האזור, לדברי ביידן, מתקדם לעבר פתרון של מדינה אחת ולא של שתי מדינות. "אין כרגע רצון פוליטי, לא בצד הפלסטיני ולא בזה הישראלי, לקדם משא ומתן רציני, וזה מאכזב מאד", אמר ביידן. "הדגשנו בפני שני הצדדים את הצורך לנקוט בצעדים משמעותיים כדי להראות את מחויבותם לפתרון שתי המדינות, מעבר למילים בלבד".

מחוץ לאולם הוועידה הפגינו מאות מפגינים פרו-פלסטינים ופעילי BDS. המפגינים, בהם גם חרדים נטורי קרתא, נשאו שלטים הקוראים להחרים את ישראל ודורשים מארצות הברית להפסיק את הסיוע הביטחוני שהיא מעניקה לה. הם צעדו ברחובות וושינגטון הבירה, בין השאר מחוץ למלונו של שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שאמר בתגובה: "שונאי ישראל מנסים להשחיר את פני המדינה בזירה הבינלאומית". לאחר מכן ניסו המפגינים להתפרץ לאולם שבו התקיימה הוועידה.