ישראל דורשת: פירוק מטה חמאס

האווירה בדיונים על מתווה לפיוס בין טורקיה לישראל חיובית ועל מרבית המחלוקות הצליחו הצדדים לגשר, אך גורם מדיני בכיר מבהיר לחדשות 2 כי נתניהו ויעלון לא יסכימו להתפשר על הדרישה – עקירה מלאה של כל פעילות חמאס בטורקיה

(רויטרס)

הפיגוע הרצחני באיסטנבול ושיתוף הפעולה ההדוק בעקבותיו בין ירושלים לאנקרה חידדו פעם נוספת את העובדה שהמשא ומתן לפיוס בין שתי המדינות תקוע. למרות האווירה הטובה והרצון הטוב בדיונים בין שני הצדדים, עדיין נותר מכשול אחד עיקרי והוא סוגיית נוכחות חמאס בטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון מתעקשים כי לא ייתכנו יחסים נורמליים בין שתי המדינות כל עוד חמאס ממשיך להחזיק מטה מרכזי שמתאם - מאדמת טורקיה - פיגועים בישראל.

בתחילת החודש הבא ייערך מפגש נוסף של נציגי ישראל וטורקיה שאמורים לדון בפרטי הסכם הפיוס. מקור מדיני בכיר אומר לחדשות 2 כי ישראל לא תהיה מוכנה להתפשר בכל הנוגע לנוכחות חמאס. בשאר הנושאים, לדבריו, הושגו הסכמות והבנות בין הצדדים.

טורקיה החליפה למעשה את מצרים ואת סוריה והפכה למטה העיקרי של חמאס, ובישראל דורשים פירוק מלא של המטה הזה. בירושלים מדגישים כי לא יהיו מוכנים להסתפק בצעד סמלי, כמו גירושו של בכיר חמאס סלאח ערורי, אלא בעיקרה מוחלטת של פעילות חמאס במדינה.