"לא נסכים לחיזבאללה ואירן בגולן"

בפגישתו עם פוטין במוסקבה הציג לו הנשיא ריבלין מסרים מראש הממשלה ושרטט את ה"קווים האדומים" של ישראל בנוגע להתפתחויות בסוריה - בעיקר בקרבת הגבול. נשיא רוסיה ונתניהו ידונו בקרוב בהמשך התיאום הביטחוני

במשך למעלה משעתיים נועדו היום (רביעי) נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. ריבלין העביר לפוטין מסרים ממערכת הביטחון והממשלה ובראשם: "לא נסכים שאירן וחיזבאללה יוצבו על גבולה של ישראל ברמת הגולן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"זהו מבחינתו קו אדום", הבהיר ריבלין לפוטין. בשלב זה לא ברור מה ענה הנשיא הרוסי, אבל ככל הנראה ריבלין יצא מעודד מהפגישה.

בפגישה חזר פוטין על מחויבותו מ-2012 לביטחונה של ישראל. מיד לאחר הפגישה נערכו שיחות טלפון דחופות מנשיא המדינה לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

בפגישה נודע כי פוטין זימן את ראש הממשלה נתניהו למוסקבה על מנת לדון בהתפתחויות בעקבות נסיגת רוב הכוחות הרוסיים מסוריה. ככל הנראה הפגישה נועדה למציאת דרך לשמר את מנגנון התיאום ההדוק שלהן, גם לאחר שרוב הכוחות יחזרו לרוסיה.

"יש בין עמינו ידידות עמוקה", אמר פוטין לעמיתו הישראלי. "הידידות הזו מתבססת בין השאר על העובדה שכמיליון וחצי מהאזרחים בישראל הם דוברי השפה הרוסית". הנשיא ריבלין הודה לפוטין על הכנסת האורחים ואמר: "ליחסינו היסטוריה ארוכה".

לאחר שאמר לריבלין כי הוא שמח מאוד לארחו בבירה הרוסית, הנשיא פוטין טען כי העובדה שיוצאי ברית המועצות החיים בישראל שומרים על קשר מתמיד עם בני משפחתם ועל השפה והמנטליות הרוסית עוזרת ליחסים בין המדינות.

זומן לקרמלין. נתניהו (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

עוד הוסיף פוטין כי בנוסף אליהם גם מספר הצליינים הרוסים שמגיעים לישראל מגיעים לבקר בארץ הקודש במספרים שהולכים וגדלים כל שנה. "אני מודה לישראל על כך שהחזירה אלינו מקומות הקדושים לנו", טען.

הנשיא הרוסי הבהיר כי ישוחח עם הנשיא ריבלין גם על נושאים נוספים וייתכן שבהם גם השינוי במידת המעורבות הרוסית בלחימה בסוריה."יש מגוון סוגיות נוספות בהם נדון בפגישתנו", אמר. "שוחחנו טלפונית גם עם ראש ממשלת ישראל וקבענו לדון עוד בנושאים".