כשאובמה זעם על נתניהו "המתנשא"

בצל עוד משבר ביחסים חושף נשיא ארה"ב עימות עם נתניהו מלפני כמה שנים במהלך פגישה בוושינגטון. רה"מ "הרצה" לו על האיומים ואובמה השיב לו: "אני גר בבית הלבן. אתה חושב שאני לא מבין על מה אתה מדבר?"

(רויטרס)

על רקע השפל ביחסים בין ישראל לארה"ב ולאחר ביטול ביקורו של נתניהו בוושינגטון, חשף היום (חמישי) נשיא ארה"ב אובמה שיחות ישנות שלו עם ראש הממשלה נתניהו, בהן ניכרת המתיחות בין המנהיגים. בראיון מיוחד לעיתונאי המגזין "אטלנטיק" ג'פרי גולדברג, מתאר הנשיא האמריקני פגישה עם ראש הממשלה הישראלי בה כעס על נתניהו בשל יחסו המתנשא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחמשת החודשים האחרונים ערך גולדברג ראיונות עם אובמה ובכירים נוספים בממשל, במעין ראיון סיכום לקראת סוף כהונתו השניה. בראיון סיפר אובמה כי באותה הפגישה "הרצה" לו נתניהו על המזרח התיכון "בצורה מתנשאת". "ביבי, אתה צריך להבין משהו. אני הבן האפרו-אמריקני של אם חד-הורית ואני גר כאן, בבית הזה. אני גר בבית הלבן. אני הצלחתי להיבחר לנשיאות ארצות הברית", תקף אובמה את נתניהו. "אתה חושב שאני לא מבין על מה אתה מדבר, אבל אני כן".

לטענת גולדברג, לראש הממשלה נתניהו "קטגוריה משלו" ביחסי החוץ של נשיא ארה"ב, ומדובר באחת האכזבות העמוקות ביותר של אובמה בין מנהיגי המזרח תיכון. עוד אמר גולדברג, שנחשב מקורב לאובמה, כי נשיא ארה"ב התאכזב מנתניהו משום שהוא חושב שהוא מסוגל להביא לפתרון שתי מדינות, אך משותק מפחד על רקע פוליטי.

"למרות חילוקי הדעות שלו עם ראש הממשלה נתניהו, אובמה הביע את הערכתו לעם ישראל", הוסיף גולדברג. "אובמה מאמין שהאמריקאים חוששים מטרור יותר ממה שהם צריכים, בהקשר הזה הוא מעריץ של החוסן הישראלי לנוכח הטרור מתמיד".

ויכוח סביב היכולת הגרעינית של אירן

עוד התייחס אובמה בראיון גם לטענות שעלו נגדו כי רימה בעבר כשאמר שהוא יתקוף באירן אם יידרש לבלום השגת פצצה גרעינית בידי המשטר בטהרן. "למעשה, הייתי עושה זאת אם הייתי מזהה פריצה", אמר אובמה בראיון.

בכתבה שפורסמה כותב גולדברג כי הוויכוח בין השניים סב סביב ההגדרה של "השגת פצצה גרעינית", כשנתניהו היה מודאג מאוד מהיכולת של אירן לבנות פצצה ואילו אובמה אמר שהאינטרס ההאמריקני הוא למנוע מהם מהשגה של פצצה.

"יש רק קומץ של איומים במזרח התיכון שיכולים לעורר התערבות של צבא ארה"ב, בהם איום לקיומה של ישראל", אמר אובמה בראיון. "זה יהיה כישלון מוסרי שלי כנשיא ארה"ב לא להגן על ביטחונה של ישראל".